15. března 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děti dojídají porce, když chlapci a děvčata obědvají odděleně

Malé děti zlobí ve školní jídelně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malé děti zlobí ve školní jídelně | foto: Shutterstock

WASHINGTON Od té doby, co chlapci a děvčata ze tří škol v Kansasu na středozápadě Spojených států obědvají odděleně, zlepšilo se jejich vzájemné chování i stravovací návyky. Podle agentury Reuters to tvrdí místní úřady.

Opatření zavedly školy pro děti od 11 do 14 lety v kansaském městě Wichita, aby omezily hrubé chování i škádlení a flirtování mezi žáky.

"Dívky vypadají spokojeně, protože tak mají čas pro sebe a nemusí se starat, co chlapci...a chlapci se před dívkami tak nepředvádí. Myslím, že pro toto (opatření) je to nejlepší věk," řekl podle agentury Reuters ředitel školy v městské části Pleasant Valley Michael Archibeque.

Nejvíc se mu prý líbí, že studenti dojídají porce. Jídlem se tak méně plýtvá a méně studentů zůstává při odpoledním vyučování o hladu. Na oddělené obědy si žáci ve škole Truesdell podle její ředitelky zvykli.

Když škola po dvou letech odděleného stravování nedávno znovu nabídla společné obědy, děti prý neměly zájem. "Fuj, proč bychom tohle chtěli," říkaly podle ředitelky Jennifer Sinclairové.

Oddělená výuka je také oblíbená

Po zprávách, že dětem se může víc dařit při vyučování i v sociálních vztazích, získává v USA na popularitě oddělená výuka chlapců a děvčat. O školách s nabídkou odděleného stravování toho však podle Reuters moc známo není.

Čtěte také

Letos v lednu podle Národní asociace pro oddělené veřejné vzdělávání (NASSPE) výuku v oddělených třídách nabízelo 524 veřejných škol, přitom v roce 2002 jich byla jen asi desítka. NASSPE však nemá čísla o tom, kolik škol se společnou výukou pro chlapce i dívky má oddělené jídelny.

Mluvčí kansaského ministerstva školství řekla, že Wichita je v tomto státu jediným školským obvodem, o kterém v souvislosti s takovým opatřením slyšela.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz