Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti mladších otců jsou chytřejší

Magazín

  18:41
BERLÍN - Děti starších otců mají v testech inteligence horší výsledky než potomci mladších mužů. U matek je prý situace opačná. Čím starší jsou, tím víc se zdá, že jsou jejich děti chytřejší. Podle agentury DPA to zjistili australští vědci při posuzování údajů celkem 33.437 děvčat a chlapců.
Čím starší je otec, tím horší výsledky bude pravděpodobně mít v testech inteligence jeho potomek. Vyplývá to z průzkumu australských vědců.

Čím starší je otec, tím horší výsledky bude pravděpodobně mít v testech inteligence jeho potomek. Vyplývá to z průzkumu australských vědců. foto: Reprofoto

Experti v americkém časopise PLoS Medicine uvedli, že pro jejich zjištění neexistuje žádné vysvětlení. Tým vědců pracoval tentokrát se starou studií.

Týkala se dětí, které se narodily mezi lety 1959 a 1965 v Spojených státech. V osmi měsících, čtyřech letech a pak ještě o tři roky později se podrobily testům. Odborníci tehdy zkoumali jejich schopnost soustředit se, paměť i slovní zásobu. Nyní badatelé data znovu analyzovali a přišli k překvapujícím výsledkům. Analýza ukázala zmíněné rozdíly ve schopnostech dětí starších a mladších otců a matek.

Dosud vycházeli odborníci z toho, že se děti "zralejších" rodičů vyvíjejí lépe proto, že se o ně starší matky a otcové intenzivně starají. Podle některých expertů je díky nové studii ale nutné najít i nová vysvětlení. Za horším výsledkem potomků starších otců by možná mohla být směs genetických a sociálních faktorů, uvedla DPA.

Autoři: ,

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat