Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Děti mladších otců jsou chytřejší

Čím starší je otec, tím horší výsledky bude pravděpodobně mít v testech inteligence jeho potomek. Vyplývá to z průzkumu australských vědců. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čím starší je otec, tím horší výsledky bude pravděpodobně mít v testech inteligence jeho potomek. Vyplývá to z průzkumu australských vědců. | foto: Reprofoto

BERLÍN Děti starších otců mají v testech inteligence horší výsledky než potomci mladších mužů. U matek je prý situace opačná. Čím starší jsou, tím víc se zdá, že jsou jejich děti chytřejší. Podle agentury DPA to zjistili australští vědci při posuzování údajů celkem 33.437 děvčat a chlapců.

Experti v americkém časopise PLoS Medicine uvedli, že pro jejich zjištění neexistuje žádné vysvětlení. Tým vědců pracoval tentokrát se starou studií.

Týkala se dětí, které se narodily mezi lety 1959 a 1965 v Spojených státech. V osmi měsících, čtyřech letech a pak ještě o tři roky později se podrobily testům. Odborníci tehdy zkoumali jejich schopnost soustředit se, paměť i slovní zásobu. Nyní badatelé data znovu analyzovali a přišli k překvapujícím výsledkům. Analýza ukázala zmíněné rozdíly ve schopnostech dětí starších a mladších otců a matek.

Dosud vycházeli odborníci z toho, že se děti "zralejších" rodičů vyvíjejí lépe proto, že se o ně starší matky a otcové intenzivně starají. Podle některých expertů je díky nové studii ale nutné najít i nová vysvětlení. Za horším výsledkem potomků starších otců by možná mohla být směs genetických a sociálních faktorů, uvedla DPA.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....