130 let
Vzácná bílá velryba

Vzácná bílá velryba | foto: ČTK

Snímek bílé velryby obletěl svět. Seznamte se s devíti slavnými kytovci

Magazín
  •   6:00aktualizováno  10:13
V Austrálii se tento týden objevila vzácná bílá velryba. Okamžitě si získala pozornost a zájem médií. Není to ovšem poprvé, co tento živočišný druh uchvátil veřejnost. Podívejte se na přehled devíti mořských celebrit, které se staly známými po celém světě.

1. Zpívající velryba
Tato záhadná velryba si získala přízvisko „nejosamělejší velryba na světě“, protože dokázala vydávat zvuk na frekvenci (konkrétně 52 Hz) jako žádná jiná. Od roku 1989 ji vědci neustále monitorovali a tento zvláštní zvuk nahrávali. 

Nikdo z nich však přesně nedokázal určit její druh, protože ji naživo nespatřil. Její zpívání se blížilo frekvencím, které vydávají modré velryby (plejtváci), ale nedošlo k přesné shodě. Pravděpodobně se jedná o potomka dvou druhů plejtváků. 

zdroj: www.youtube.com

Biologové se však shodují na tom, že neexistuje žádný přímý důkaz o tom, že její netradiční píseň značí osamělost. 

2. Migaloo
Migaloo je bílá velryba. Podle některých hypotéz je to ta samá velryba, která byla spatřena tento týden v Austrálii, podle jiných se nyní jedná o potomka Migaloo. Podle všeho se jedná o keporkaka (plejtváka dlouhoploutvého) se zcela bílým tělem.

Když se bílá velryba poprvé objevila, zjistilo se, že se žádný takový druh doposud vědci neevidovali. Migaloo se tak stala originálem.

zdroj: www.youtube.com

Její výskyt byl poprvé zaznamenán v roce 1991, kdy ji spatřili lidé nedaleko australské Byron Bay. Její jméno pochází z australského domorodého názvu (volně přeloženo „bílý chlápek“).

Pro velrybí pozorovatele se stala brzy hvězdou. V roce 2009 musela dokonce australská vláda vytvořit speciální zónu v místech, kde se obvykle pohybovala, aby ji už nikdo nerušil.

V roce 2012 studovali vědci DNA Migaloo a zjistili, že má mutaci genu tyrosinázy, který se podílí na pigmentaci kůže. Mutace gen úplně „vymazala“, čímž se vysvětluje, proč má Migaloo zcela bílou kůži.

3. Velryba z Temže
Ve čtvrtek 19. ledna 1996 obdrželi britští potápěči zprávu o tom, že v Temži proti proudu pluje velryba směrem do Londýna. Pětimetrový vorvaňovec anarnak doplaval až do oblasti Battersea, kde uvízl.

V následujících dnech miliony lidí po celém světe usilovaly o jeho záchranu. Výzvy se objevily na internetu, v televizi i v rádiích. Tisíce dalších se nahrnuly k temžským břehům, aby sledovaly dramatickou záchranu nešťastného zvířete.

zdroj: www.youtube.com

Mimochodem, bylo to poprvé od roku 1933, kdy se v Temži tento druh vyskytl. I přes úspěšnou záchranu, která proběhla 21. ledna, zemřela velryba následkem křečí. Její trup vystavili v britském Přírodovědném historickém muzeu v Tringu v Hertfordshire.

4. Mocha Dick
Tento samec vorvaně obrovského se stal předobrazem slavné románové velryby Moby Dick. Setkali se s ním v první polovině 19. století lovci velryb v Pacifiku a setkání bylo velmi dramatické.

Vorvaň dlouhý necelých 26 metrů zaútočil na rybářskou loď Essex. Ta se potopila a posádka dalších 80 dní plula na menších člunech až ke břehům Jižní Ameriky. Z celkového počtu 21 jich přežilo jen osm.

Útočný vorvaň dostal jméno Mocha Dick. Podařilo se ho odchytit a zabít v roce 1838. Na těle měl evidentní známky z předchozích ataků lovců velryb. Spisovatel Hermann Melville, otec Moby Dicka, publikoval svůj román v roce 1851. 

5. Záhadná modrá velryba (též plejtvák)
Jedná neznámá velryba se dokázala díky televizi dostat do domácností milionů lidí po celém světě. Byl to patrně největší živočich, který kdy žil. Plejtvák měřil více než 30 metrů a objevil se v pořadu BBC The Blue planet. Tato jedinečná velryba umožnila odhalit nejrůznější divy oceánských hloubek širokému publiku. 

zdroj: www.youtube.com

Tři z neslavnějších světových kytovců nejsou vůbec velryby. Řeč je o kosatkách, které jsou největším žijícím druhem delfínů.

6. Starý Tom
Lov velryb se stal v 19. stoletím velkým a výnosným byznysem. Ve stejných časech jako žil Mocha Dick, plaval na druhém konci světa v mořských vodách výjimečný samec kosatky. Místo toho, aby se stal cílem rybářů, pomáhal jim velryby lovit.

Starý Tom a další kosatky pomáhali nahnat velryby do zátoky Eden Bay, kde je čekající rybáři chytili a zabili. Kosatkám se snaha bohatě vyplatila. Dostaly (pro ně chutné) kusy nalovených velryb včetně jazyka. Tento „výměnný obchod“ se začal nazývat „zákon jazyka“. 

Na starého Toma se nezapomnělo ani po jeho smrti. Jeho kostra je vystavena v edenském Muzeu kosatek. 

7. Keiko
Keiko je nejspíš nejslavnější světovou kosatkou. Keika odchytili v roce 1979 jako teprve dvouleté mládě. V roce 1993 se stal hlavní hvězdou filmu Zachraňte Willyho. Po uveřejnění snímku stoupl tlak na jeho vypuštění zpět do oceánu.

V roce 1996 Keiko podstoupil rozsáhlý trénink, aby zvládl svůj návrat do moře. O čtyři roky později ho jeho trenéři vzali na volné moře, aby simulovali plavání v mnohdy divokém oceánu. 

zdroj: www.youtube.com

Jenže Keiko špatně reagoval na ostatní kosatky a nedokázal se mezi ně začlenit. Lovení potravy mu taky nešlo a potápěl se do menších hloubek než je u jeho druhu obvyklé.

Nakonec, i přes velkou snahu jeho trenérů, se stále vracel k jejich lodi a měl potřebu kontaktu s lidmi. Keiko nakonec zemřel v roce 2003.

O šest let později publikovali američtí a dánští vědci studii v časopisu The Science, která dokumentovala pokusy o Keikův návrat do oceánu.

8. Tilikum
Méně oslavovaná je také ústřední postava dokumentu The Blackfish: kosatčí samec jménem Tilikum. 

Tilikum zaútočil na svou trenérku v zařízení SeaWorld v Orlandu na Floridě v roce 2013 a zabil ji. Podle dokumentu, který o něm vznikl, útočil na trenéry pravidelně a odborníci to přičítají podmínkám a postředí, ve kterém musí žít. 

Tilikum stále vystupuje v SeaWorld, akorát za přísnějšího režimu. Ve volné přírodě jsou útoky kosatek na člověka velmi vzácné. 

9. Rozzuřená velryba
U jednoho druhu velryb byl však útok na člověka zaznamenán. V roce 1993 se Lisa Costellová vydala na Hawaji šnorchlovat. Zanedlouho ji obklopilo hejno tzv. kruhohlavců černých (druh velryby). Jeden z nich ji kousl do lýtka, chytl za kotník a táhl ji do hloubky. Před utopením ji zachránila paradoxně sama rozzuřená velryba. Vynesla ji zpět na hladinu a žena vyvázla jen s drobnými zraněními. Nikdo však útočnou velrybu už v dalších letech neviděl. 

Autor: