Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NASA hledá ochránce před mimozemským životem. Přihlásil se devítiletý ‚strážce galaxie‘

Magazín

  13:14
washington/praha - Když americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu vypsal výběrové řízení na ochránce planety před mimozemskými bakteriemi a vesmír pak naopak před znečištěním ze Země, mohl se nejspíš připravit na velký zájem. Mezi nadšenci, kteří chtějí ochránit naši planetu, se nakonec objevil i devítiletý kluk - s vlastními představami o náplni práce.

Snímek Muži v černém (1997). Plakát k filmu. foto: Columbia Pictures

„Chtěl bych se přihlásit o práci planetárního ochránce. Je mi sice devět let, ale myslím, že se pro tuto práci hodím,“ píše v dopisu pro NASA Jack Davis, který sám sebe označil za „strážce galaxie“.

Devítiletý chlapec zaujal NASA, když agentuře poslal svůj životopis a přihlásil se o práci „strážce galaxie“.

Americká NASA v současnosti hledá skutečného „obránce planety“ - ve smyslu kontrolora, který má dohlížet na rizika mikrobiální kontamice z cizích planet a zároveň předcházet tomu, aby se pozemský život naopak bez nekontrolovaně nezačal šířit ve vesmíru.

NASA hledá strážce planety Země. Má ochránit lidstvo před mimozemským životem

Jack Davis, v současnosti žák čtvrté třídy základní školy, sám sebe označuje za „strážce galaxie“ z New Jersey, má prá pro práci všechny předpoklady. „Jedním z důvodů je to, že moje sestra říká, že jsem taky mimozemšťan. Viděl jsem skoro všechny filmy o vesmíru a mimozemšťanech. Taky jsem viděl seriál Agenti SHIELD a snad uvidím i film Muži v černém. Vynikám v hraní videoher,“ popisuje své přednosti Davis a zdůrazňuje svou hlavní přednost: „Jsem mladý, takže se mohu naučit myslet jako mimozemšťané“.

04.srpna 2017 v 22:57, příspěvek archivován: 06.srpna 2017 v 11:00

When 4th grader and self-proclaimed “Guardian of the Galaxy”, Jack, wrote to us about applying for a job, we replied https://t.co/932pj3Q50B https://t.co/RhcGdnzGAw

Nabídku nenechala NASA bez povšimnutí a chlapci odepsala. Davisovi dokonce zavolal i ředitel planetárního výzkumu Jonathan Rall.

V dopise NASA gratuluje chlapci k jeho zájmu o vesmír a upřesňuje, v čem taková práce „obránce planety“ spočívá.

RECENZE: Strážci galaxie 2. Synové a dcery děsných otců

„Je to o obraně Země před malými mikroby ve chvílích, kdy přivážíme nějaké vzorky z Měsíce, asteroidů a Marsu. Také to je o chraně planet a měsíců před našimi bakteriemi během našeho zodpovědného výzkumu Solárního systému,“ odepsala mu agentura.

Přestože Jack Davis nakonec práci nezískal, nešlo v pravém smyslu o odmítnutí, píše CNN.

„Vždy hledáme bystré budoucí vědce a techniky, kteří by nám mohli pomoci, takže doufám, že budeš pilně studovat a bude se ti ve škole dařit,“ napsal chlapci James L. Green, ředitel divize planetární vědy NASA. „Doufáme, že tě někdy tady v NASA uvidíme,“ dodal Green.

Autor: