Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dialog, který neexistoval

Magazín

  9:51
DALLAS - Přepis rozhovoru vraha prezidenta Kennedyho Oswalda a střelce Rubyho není pravý. Dallaské úřady v pondělí zveřejnily dosud neznámý dokument týkající se zavraždění amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho v roce 1963.

John F. Kennedy

Podle agentury AP se jedná o údajný přepis rozhovoru mezi Kennedyho vrahem Leem Harveym Oswaldem a majitelem dallaského nočního klubu Jackem Rubym, který později Oswalda zabil při převozu k výslechu. Podle některých odborníků však přepis rozhovoru není pravý.

Dokument, který byl léta uschovaný v sejfu u dallaského soudu, v pondělí na tiskové konferenci zveřejnil místní prokurátor Craig Watkins. Ten se o něm podle svých slov dozvěděl v roce 2007, kdy přebíral úřad od svého předchůdce, který dokument stejně jako dřívější prokurátoři Dallasu nechtěli zveřejňovat. Vedle údajného záznamu rozhovoru bylo v sejfu kožené pouzdro na pistoli, kterou Ruby zastřelil Oswalda, a smlouva na natočení filmu, již v roce 1967 podepsal tehdejší dallaský prokurátor Henry Wade.

Rozhovor mezi Oswaldem a Rubym se měl údajně odehrát 4. října 1963, tedy téměř 50 dní před zavražděním JFK 22. listopadu, napsala AP. Začíná diskuzí, že „hoši z Chicaga“ se chtějí „zbavit“ ministra spravedlnosti a Johnova bratra Roberta Kennedyho.

„Mohu zastřelit jeho bratra“
„Existuje způsob, jak se ho (Roberta) zbavit, aniž by musel být zabit,“ říká v rozhovoru Oswald. „A to jak,“ ptá se Ruby. „Mohu zastřelit jeho bratra,“ odpovídá Oswald. Po debatě o podrobnostech atentátu Ruby dodává, že peníze dodá mafie. „Ty jsi u mafie?“ ptá se Oswald. „Moc se ptáš,“ dodává Ruby.

Rozhovor vypadá jako dialogová listina některého z amerických gangsterských filmů a jednou z teorií je, že skutečně nejde o reálnou konverzaci, ale součást scénáře filmu, na kterém Henry Wade, prokurátor vyšetřující Rubyho případ, pracoval. Těmto závěrům by podle agentury AP dával opodstatnění nález filmového kontraktu, který čtyři roky po smrti JFK Wade podepsal. Film však nebyl nikdy realizován.

Přepis rozhovoru ležel v Dallasu desítky let, ale předchozí návladní jej nezveřejnili. Jedním z důvodů může být i to, že údajně souvisel s některými dokumenty, jež potvrzovaly tehdejší rasistický systém justice. Watkins je prvním černým návladním dallaského okrsku.

Vražda Johna Fitzgeralda Kennedyho, o níž bylo natočeno mnoho filmů a byla napsána spousta knih, zůstává i nadále po téměř 45 letech opředena záhadami. Vyšetřovací komise, kterou v prosinci 1963 ustavil Kennedyho nástupce Lyndon Johnson, dospěla k závěru, že Oswald byl osamělým střelcem a že jednal na vlastní pěst, stejně tak Ruby. Jelikož se s tím veřejnost nespokojila, byla v polovině 70. let ustavena vyšetřující komise Sněmovny reprezentantů.

Jeden, nebo více střelců?
V roce 1979 po dvou letech vyšetřování mluvila o více střelcích a o možnosti širšího spiknutí proti Kennedymu. Kromě mafie se jako o strůjci zabití amerického prezidenta uvažuje také o Fidelu Castrovi. Komise ale populární teorie o dalších střelcích nakonec nepotvrdila a v roce 1988 ministerstvo spravedlnosti vyšetřování uzavřelo. Důkazy však dodnes zůstávají rozporuplné. Na nátlak veřejnosti i režiséra Olivera Stonea, který o případu v roce 1991 natočil velkofilm J. F. K, schválili kongresmani v roce 1992 zákon o postupném odtajnění všech záznamů o vyšetřování vraždy.
Autoři: