4. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rod pruských králů zchudl. Prodává slavný diamant

Diamant Beau Sancy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diamant Beau Sancy | foto: Reprofoto

POSTUPIM/ŽENEVA Diamant Beau Sancy, který byl chloubou čtyř královských rodin, jde nyní do dražby. S tímto skvostem se 15. května na dražbě v Ženevě rozloučí šlechtický rod Hohenzollernů, který potřebuje peníze.

Informaci, která už několik dnů kolovala v médiích, podle agentury DPA oficiálně potvrdila Michaela Blankartová, vedoucí správy rodiny Hohenzollernů, která v minulosti vládla v Prusku.

Aukční dům Sotheby's odhaduje hodnotu více něž třiceti čtyř karátového diamantu hruškovitého tvaru na dva až čtyři milionu dolarů (přibližně 37 až 75 milionů korun).

ČTĚTE TAKÉ

Podle Sotheby's jde o jeden z nejvýznamnějších drahokamů, jaké se kdy dražily. "Tento slavný diamant měl tu čest být svědkem čtyř století evropských dějin," uvedla společnost Sotheby's.

Rod Hohenzollernů ho prodává, protože jeho hlava, princ Georg Fridrich, potřebuje peníze na nejrůznější závazky. "Jde o finanční podpory, apanáže, platy pro sloužící," vysvětlila Blankartová.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Diamant Beau Sancy (Krásný Sancy), který pochází z Indie, získal v 16.století v někdejší Konstantinopoli francouzský voják a diplomat Nicolas de Harlay, pán ze Sancy. V roce 1604 ho koupil francouzský král Jindřich IV. a daroval ho své manželce Marii Medicejské. Ta nechala kámen zasadit do své koruny. Nicméně po zavraždění Jindřicha IV. musela prchnout a svůj majetek prodat. Tak se diamant Beau Sancy dostal do rukou dynastie Oranžských, později do Anglie a v roce 1700 skončil v Prusku, napsala agentura DPA.

Před květnovou aukcí bude diamant vystaven v Hongkongu, Římě, Paříži, Londýně a Curychu. Za posledních 50 let ho veřejnost přitom měla šanci vidět jen čtyřikrát.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz