Sobota 10. dubna 2021svátek má Darja 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Diamant Pink Star prodán v aukci za rekordních 71,2 milionu dolarů

Diamant Pink Star | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diamant Pink Star | foto: AFPČTK

Hongkong/Praha Za 71,2 milionu dolarů (1,8 miliardy Kč) se v úterý v dražbě aukční síně Sotheby’s v Hongkongu prodal vzácný diamant Pink Star (Růžová hvězda) o váze 59,6 karátu. Informovala o tom agentura AFP. Podle Sotheby’s se jedná o rekordní částku za diamant úspěšně prodaný v aukci.

Aukční síň upřesnila, že z uvedené celkové částky činila kupní cena v dražbě 63 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) a kupní provize dosáhla 8,2 milionů dolarů (200 milionů Kč). Uvedla také, že diamant koupila hongkongská šperkařská společnost Chow Tai Fook, která jasně porazila dva další dražitele přihazující po telefonu.

Růžová hvězda se naposledy prodala v aukci Sotheby’s v Ženevě v roce 2013 za 83 milionů dolarů (2,1 miliardy Kč), kupec ale nakonec nedokázal tuto částku zaplatit. Aukční síň před úterní dražbou odhadovala, že v Hongkongu by mohl být diamant prodán za 60 milionů dolarů (1,5 miliardy Kč).

Diamant Pink Star vytěžila v Africe společnost De Beers

Diamant Pink Star, který je nyní ozdobou prstenu, vytěžila v Africe v roce 1999 společnost De Beers, která je producentem diamantů s největšími příjmy na světě. Kámen nechala firma v roce 2003 vybrousit a v roce 2007 ho prodala.

Aukční síň Sotheby’s se rozhodla, že se po neúspěšné dražbě z roku 2013 pokusí diamant prodat znovu. Podle šéfa sekce klenotů Davida Bennetta k tomu byla nyní vhodná doba. V poslední době se totiž podařilo prodat hned několik velkých kamenů. Nejdražším vydraženým drahokamem na světě byl dosud modrý diamant s názvem Oppenheimer Blue, který byl prodán loni za 57,5 milionu dolarů (1,46 miliardy Kč).

Nejhodnotnější drahokamy jdou zpravidla do aukce v Ženevě, síň Sotheby’s se ale tentokrát rozhodla zkusit štěstí v Hongkongu. „Aukční síň napsala novou kapitolu tohoto příběhu, když se rozhodla nabídnout tento diamant k prodeji v Hongkongu, kde se nyní soustřeďují bohatí lidé z celého světa,“ uvedla Sotheby’s.

Pink Star je největší růžový diamant kategorie fancy vivid na světě. Do ní se řadí diamanty, které mají nejvyšší možnou koncentraci dané barvy. Tvoří pouhé jedno procento všech diamantů na světě. V surové podobě vážil tento diamant 132,5 karátu.

Diamant spadá do raritní skupiny IIa. Asi 98 procent nacházených diamantů se řadí do skupiny I, která obsahuje příměs dusíku. Pink Star ale patří do prestižní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje dusík ani bor. „Jde tedy o nejčistší diamant, který v takovéto kvalitě tvoří jen dvě procenta všech světových nálezů. Do stejné skupiny spadají i nejslavnější diamanty, jako je Cullinan, Koh-i-Noor nebo Lesedi La Rona,“ upozornil klenotník a majitel společnosti ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Barevné diamanty se nyní těší nebývalému zájmu investorů

Ceny těch růžových vzrostly za osm let o 180 procent a jsou na historických maximech. Žluté diamanty zhodnotily o 90 procent a modré o 70 procent, uvádí Fancy Color Diamond Index. Pro zvýraznění své krásy bývají barevné diamanty velmi často zasazovány do investičních šperků. Oppenheimer Blue byl prodán zasazený v jednoduchém prstenu a stejně tak i další modrý diamant Blue Moon of Josephine, který byl prodán za 1,2 miliardy korun a jako nejdražší vydražený drahokam držel světové prvenství od listopadu 2015 do května 2016.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...