Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diamanty i luxusní kabelky. Tak uplácí rodiče učitele v Británii

Magazín

  6:28
LONDÝN - Zní to jako seznam, který si sepsal šťastný výherce v loterii: archivní vína, diamantové náhrdelníky, lety soukromým letadlem. Ale tyto luxusní položky si ve skutečnosti užívají britští učitelé díky "agresivní a manipulativní" dárkové kultuře panující mezi rodiči dětí studujících či aspirujících na přijetí na některou ze soukromých škol, napsal list Daily Mail.
Učitel (ilustrační foto)

Učitel (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Rodiny, které věří, že tak mohou dětem získat přízeň, zahrnují zaměstnance škol kabelkami za 1000 liber (asi 33 000 korun) a obleky ze Savile Row, stejně jako tisíci liber v podobě dárkových kupónů. Učitelé také dostávají bedny archivního vína a značkové zboží od Chanelu, Mulberryho a Tiffanyho v rámci vzájemného předhánění a předvádění se. Na jedné ze škol údajně bohatá rodina nabídla učitelům používání vlastního soukromého letadla.

Diamanty - ilustrační foto.

Časopis Tatler napsal, že od čtenářů získal "rozsáhlé vyprávění z první ruky", jak školy přijímají nepřiměřeně extravagantní dary od rodičů. A padly otázky, zda kabelku Herm?s nebo diamantový náhrdelník je ještě možné pokládat za přijatelný dárek, anebo už za "obyčejný úplatek".

Tatler nyní spustil kampaň, v jejímž rámci rodiny vyzývá, aby tlačily soukromé školy svých dětí k zákroku proti soupeření v dávání dárků, které se čím dál tím víc vymyká kontrole. Podle zjištění listu některé rodiny pohlížejí na nákladné dárky jako na "jen další způsob, jak dítě protlačit dopředu". Někteří proto i na rodičovské schůzky chodí s "lahvemi šampaňského a podnosy dortíků".

List proto vyzval rodiče, aby se postavili proti těm, kdo "považují dávání extravagantních dárků za vhodnou praktiku". Učitelé na některých soukromých školách podle něj nyní považují kabelku za 1000 liber za "přijatelný projev díků" - stejně jako značkové obleky, iPady či klíče od rodinné vily.

Kravaty, kapesníky, dárkové koše

A nejsou patrné známky toho, že by se tento trend nějak vyčerpával nebo že by opadal. Ředitel přípravky, který si nepřál být jmenován, uvedl, že dary vrací průměrně každých 14 dní. "Běží to celý rok: Lístky do divadla, dárkové koše, hedvábné kravaty, kapesníky, dokonce i zlaté manžetové knoflíčky vykládané diamanty," řekl.

Jedna matka se svěřila, že "zázračně" získala místo v plném předškolním přípravném zařízení s dlouhým seznamem čekatelů poté, co ředitelce věnovala vánoční dovolenou. A jiná matka dívčí přípravky se od dalšího z rodičů dozvěděla, že pokud přispěje méně než 90 liber na třídní dárek, bude se dotyčný "stydět" podepsat na stejné vánoční přání jako ona. "Musím říct, že mě tím zahanbili a přinutili dát víc, než kolik jsem si mohla za jednoho člena rodiny dovolit," svěřila se. Sami učitelé přitom popisují, jak se cítí nad příliš nákladnými dárky v rozpacích. Někteří je poté prodávají na internetových dražebních serverech nebo rozdávají dál jako dárky.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat