19. dubna 2007 10:02 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dickensův svět ožije

Charles Dickens | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Charles Dickens | foto:  Šimon, Lidové noviny

LONDÝN Chcete si vychutnat atmosféru přísné viktoriánské školy? Chcete se klepat strachy ve vězení pro dlužníky v Newgate nebo si pohrát ve Faginově zlodějském doupěti, kde trpěl malý sirotek Oliver Twist? Nebo byste raději s trestancem Magwitchem z Nadějných vyhlídek zažili dobrodružný útěk lodí po řece?

Žádný problém. Britové budují zábavní park, ve kterém se zhmotní představy slavného spisovatele Charlese Dickense.

Atrakce Dickens World (Dickensův svět) vzniká na jihovýchodě Anglie v Chathamu, kde romanopisec strávil část dětství a později na toto období vzpomínal jako na nejšťastnější chvíle svého života. V někdejším přístavu, v němž Dickensův otec pracoval jako úředník, teď stojí kulisy temných londýnských zákoutí. V křivolakých uličkách se budou již brzy pohybovat zloději, vrazi a přízračné postavy, ale i neškodní hokynáři a šumaři. Tvůrci projektu za 62 milionů liber (asi 2,6 miliardy korun) slibují, že vytvoří „tmavý, začouzený Londýn plný mlhy a autentických zvuků a pachů 19. století“.

„Disneyfikace“ klasika
Někteří akademici nad nápadem jen nevěřícně kroutí hlavou. Profesor anglické literatury v Oxfordu Peter McDonald se obává, že „disneyfikace“ Dickensových děl zakryje jejich původní význam. „Zábavní park udělá z Dickense krotkého, neškodného autora pro děti. Jeho humor byl přitom velmi krutý a jízlivý,“ upozorňuje. Projekt zaujal i světové deníky, u autorů jednotlivých článků však vesměs převládala skepse.

Rozpačité pocity trefně shrnul redaktor listu The New York Times, podle nějž hrozí, že se ctihodný pan Pickwick bude se svým věrným sluhou Samem potulovat po Dickens Worldu způsobem, jakým se Goofy s Mickey Mousem procházejí po Disneylandu.

Ředitel parku Ross Hutchins však nařčení z „disneyfikace“ slavného literáta odmítá. „Když dnes požádáte lidi mladší třiceti let, aby vám vyjmenovali pět Dickensových románů, obvykle to nesvedou. Chceme Dickense zpopularizovat a znovu oživit,“ vysvětluje.

„Kdyby žil Dickens ve 21. století, pravděpodobně by podobnou atrakci postavil sám. Vlastně si myslím, že by se živil psaním scénářů pro televizi – byl to přece velký populista,“ rozvádí odvážnou myšlenku Hutchins. Dodává, že podobu parku konzultoval s odborníky na spisovatelovu tvorbu.

O práci v novém lunaparku zažádalo téměř tisíc lidí, jeden Dickensův vášnivý fanoušek se dokonce přihlásil i přesto, že žije až ve Spojených státech.

Dickensův svět měl podle původních plánů otevřít své viktoriánské brány už pozítří, ale natírání fasád ponurých domků se zřejmě protáhlo, a návštěvníci si tak budou muset počkat až na konec května.

Hutchins optimisticky očekává, že oživlí hrdinové Malá Dorritka, David Copperfield, Nicholas Nichleby či Vydřigroš z Vánoční povídky přilákají 300 tisíc zvědavců ročně.

Najdete na Lidovky.cz