Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dillí a okolní města pokrývá hustý smog. Zavřeli školy

Magazín

  5:00
DILLÍ - Školy a staveniště byly v Dillí uzavřeny kvůli hustému smogu, který indickou metropoli sužuje již více než týden. K opatřením v metropoli se připojila i města v sousedním státě Uttarpradéš.

Podle expertů míra znečištění ovzduší v Dillí představuje vážné riziko pro zdraví obyvatel. foto: Reuters

Podle expertů míra znečištění ovzduší v Dillí představuje vážné riziko pro zdraví obyvatel. Ti si stěžují na pálení v krku, slzí jim oči.

Příčinou znečištění jsou v Dillí auta, továrny, ale také topení v kamnech fosilními palivy, vypalování podrostu v okolí města či spalování odpadků. K těmto faktorům přispělo v posledních dnech rovněž chladnější počasí, kvůli němuž se znečišťující částice hůře rozptylují.

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2014 se 13 z 20 nejvíce znečištěných měst světa nachází právě v Indii. Dillí je na tom vůbec nejhůř.

Až třicetinásobné překročení bezpečné hodnoty

Americká ambasáda v Dillí, která nepřetržitě měří koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic snadno pronikajících do plic, v pondělí ráno zaznamenala hodnotu 778 mikrogramů na metr krychlový. Světová zdravotnická organizace udává jako denní bezpečnou průměrnou hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový.

Zuckerberg nedbal na smog a vyběhl do ulic Pekingu

Podle nedělního rozhodnutí vlády v Dillí budou školy v metropoli zavřené nejméně tři dny a staveniště pět dní. Minimálně na deset dní bude také zastaven provoz uhelné elektrárny na okraji města.

Úřady města Lakhnaú, které je metropolí nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš s 210 miliony obyvatel, v pondělí varovaly, že smog postoupil z Dillí do západní části Uttapradéše a během pár dnů pokryje celý stát.

Znepokojení obyvatelé Dillí v pondělí tvořili dlouhé fronty před obchody, které prodávají ochranné obličejové masky, napsala agentura AFP. Rodiny, které si to mohou dovolit, si domů pořizují čističky vzduchu.

Řidič rikši Manan Mahato poslal děti v obavách o jejich zdraví do své domovské vesnice. „Žít v Dillí je teď kvůli znečištění příliš nebezpečné,“ vysvětlil muž. Ústa si přitom zakrýval kapesníkem, protože si ochrannou masku nemůže finančně dovolit.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat