Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dítě k rodičům: Řveš na mě? Zavolám na tebe policii!

Magazín

  6:26
Poznámka k norské kauze: „Tati, zavolám na tebe policajty, když budeš křičet!“ tohle prý řekl můj malý nevlastní bratr svému otci, když spolu žili ve Švédsku. Nelíbilo se mu, že na něj zvýšil hlas. Tohle se u nás vypráví jako úsměvná rodinná historka. Ve Švédsku jsou fyzické tresty při výchově zakázané a děti už od malička vědí, že se nemají bát ozvat se.
Facka (ilustrační foto).

Facka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Vzpomněla jsem ti teď na tuhle scénku v souvislosti s norskou kauzou. Případ sleduju v médiích asi jako všichni v Česku. Tím spíš, že jsem sama matka dvou malých dětí a taky žiju (byť dočasně) v cizí zemi.

V Norsku je stejně jako ve Švédsku v zákoně zákaz fyzických trestů. A dítě se tam tedy může teoreticky odebrat i kvůli tomu, že dostane od rodiče přes zadek nebo, že po něm ve vzteku hodí třeba čepici. Ostatně právě na jeden takový případ, který se stal Češce v Norsku, jsem narazila v reportáži v českých médiích.

I v Německu jsou fyzické tresty zakázané. A kromě toho v zákoně stojí, že by rodiče na své děti neměli zvyšovat hlas nebo s nimi jednat jinak „ponižujícím způsobem“. Platí jen jedna výjimka: dítěte se můžete hrubě dotknout v případě, že chcete zabránit jeho pádu třeba pod auto. Pro mě dobrá zpráva - nedávno jsem hrubě strhla svého Kryštofa, který odmítal jít a držet se kočárku a utíkal mi, takže mi málem spadl pod berlínský S – Bahn. Strhla jsem ho proto ke kočárku a pořádně hlasitě jsem mu vynadala.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

veronika.svihelova@seznam.cz

A to poprvé v životě na ulici v Berlíně. Takové jednání může být totiž na veřejnosti velký problém. Kryštof to ví, že na ulici v Německu jsem bezradná a bojím se na něj i zvýšit hlas. Kdyby mě někdo teoreticky udal, mohla bych se dostat i k soudu.

Podle výzkumů jen deset procent Němců přiznává, že dítě dostane někdy výchovný pohlavek. Častěji jim prý ujedou nervy, když mají doma víc než jedno dítě (jako dvojnásobná matka se nedivím). Naopak v Česku mi občasné výchovné plácnutí přiznávají skoro všichni v mém okolí. Nevím, co je lepší. Jsem ale přesvědčená, že některé situace u dětí nelze řešit jen úsměvem a vysvětlováním. V Berlíně znám dost dětí, které jsou díky nezvládnutí extrémně liberální výchově rozmazlené, nic nerespektují a jejich rodiče jsou bezradní. A problémové chování dětí se tu často probírá i na základních školách, kde mají mnozí učitelé kvůli žákům – zlobivcům galeje.

Já se snažím své dítě nebít, ale dát někomu výchovný pohlavek, nepovažuju za týrání. Je v zájmu společnosti, aby dětem nikdo neubližoval a netýral je. Je ale dobře mít v zákonech taková opatření, která mluví rodičům do výchovy?

ČTĚTE TAKÉ:

Když se vrátím do 80. let k historce s mým bratrem ve Švédsku. Co by se asi dělo, kdyby na tu policii zavolal a jako dítě si tehdy postěžoval, že na něj táta řve. Přišla by ho vyšetřovat policie? Tohohle tátu, kterého znám jako nejobětavějšího rodiče na světě? Možná by nám to už tak vtipné nepřišlo...

Zákony na ochranu dětí jsou sice důležité, ale každá mince má dvě strany a důsledky mohou být fatální. Zákony by měly děti chránit, ale zároveň nedělat z rodičů kvůli plácnutí přes zadek kriminálníky. I proto v Německu platí pravidlo, že od soudu kvůli fackám nebo řvaní na děti po udání se většinou upustí pro „malou společenskou nebezpečnost“. Testovat to ale raději nebudeme…

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!