Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dívky se v matematice rovnají chlapcům, ale chybí jim sebedůvěra

Studentka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka. | foto: Lidové noviny

NEW YORK Dívky jsou stejně dobré v matematice jako chlapci, ale často se v tomto předmětu nezdokonalují, protože jim chybí důvěra ve vlastní schopnosti. K tomuto závěru dospěli američtí vědci na základě velké studie, do níž zapojili půl milionu studentů z 69 zemí světa.

Výsledky svého výzkumu chtějí odbourat mýtus, že chlapci jsou v matematice lepší než dívky.

Tento stereotypně zastávaný názor bránil často talentovaným dívkám budovat si kariéru spojenou s matematikou, jako je strojírenství nebo informační technologie, uvádějí američtí vědci z Filadelfie.

"Tyto výsledky ukazují, že dívky mohou podávat stejný výkon jako chlapci, když dostanou správné vzdělávací nástroje a mají viditelné vzory žen excelujících v matematice," řekla profesorka Nicole Else-Questová.

"Stereotyp o podřadnosti žen v matematice je v ostrém rozporu s vědeckými údaji," řekla a dodala, že z testů dostali chlapci i dívky v podstatě stejný počet bodů.

Chlapci mají větší motivaci

Studie uveřejněná v publikaci Psychological Bulletin Amerického psychologického sdružení také ukazuje, jakou sebedůvěru mají chlapci i dívky po skončení testů. "Navzdory tomu že, dívky i chlapci mají podobné matematické schopnosti, cítili chlapci po skončení testů výrazně větší důvěru ve vlastní schopnosti než dívky a byli také více motivováni být úspěšní," řekla Else-Questová.

Z výzkumu také vyplynulo, že u rodičů stoupá nedůvěra, že by mohli pomoci svým dětem s matematickými úkoly ze základní školy.

Více než polovina z 1000 dotázaných rodičů uvedla, že by nebyli schopni vysvětlit dětem některé moderní matematické postupy.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia vs. Rangers očima diplomata. Stačila omluva, teď je to válka, říká

Bývalý velvyslanec ČR v Londýně a současný kandidát do Senátu za ODS, TOP 09 a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V historii lidstva takové situace nezřídka vedly ke katastrofickým následkům, komentuje diplomat Michael Žantovský...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Auta s turbínou místo motoru se neujala. Přitom jezdila i na tequilu

Chrysler Turbine Car | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Turbínové auto. Zní to jako sci-fi? Překvapivě ne. Tento pokus nahradit tradiční spalovací motory byl velmi blízko...