1. října 2017 6:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do aukce jde Trumpův náčrtek Empire State Building

Do aukce jde Trumpův náčrtek Empire State Building | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do aukce jde Trumpův náčrtek Empire State Building | foto: ČTK

LOS ANGELES Americký prezident Donald Trump se pomalu stává vyhledávaným výtvarným umělcem. Alespoň podle zájmu, jaký jeho drobné črty newyorských motivů vyvolávají při dražbách uměleckých děl. Losangeleská aukční síň Julien’s oznámila, že 19. října bude dražit kresbu, na níž Trump v roce 1995 zachytil nejznámější newyorský mrakodrap Empire State Building.

Jednoduchý náčrtek fixou o rozměrech zhruba 30 krát 23 centimetrů vytvořil realitní magnát Trump pro jednu floridskou charitativní aukci v době, kdy na Floridě otvíral své luxusní letovisko Mar-a-Lago.

Aukční dům Julien’s uvedl, že tehdy šel náčrtek podepsaný autorem do dražby s vyvolávací cenou nižší než 100 dolarů (zhruba 2200 korun). Nyní je jeho hodnota odhadována na 8000 až 12 000 dolarů.

Část výtěžku z dražby, která se uskuteční v Los Angeles a také na internetu, má jít na podporu amerického rozhlasu NPR. Dražena budou i další díla současných autorů a známých osobností.

Nynější americký prezident se nejméně s jedním svým výtvarným počinem v poslední době na prestižní aukci už uplatnil. Jeho kresba newyorského panoramatu z roku 2005 se na konci července prostřednictvím losangeleské aukční síně Nate D. Sanders prodala za 29 184 dolarů. Vyvolávací cena přitom činila 9000 dolarů.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KOORDINÁTOR TÝMU KONSTRUKTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 55 000 Kč