130 let
Papoušek, ilustrační foto

Papoušek, ilustrační foto | foto: Lidové noviny

Do Česka se mimo papoušků pašují i speciálně upravená vejce

Evropa
  •   6:00
Praha - Vedle živých papoušků se do Česka pašují také speciálně připravená vejce, která je pak možné nechat vylíhnout v umělých líhních. Takto narozená mláďata se poté vykazují jako odchovy od řádně registrovaných ptáků, řekl provozovatel odborného serveru Ararauna.cz Jan Potůček. Odhalit se podle něj podaří jen zlomek pašeráků.

U některých druhů tomu brání povinné testy rodičovství, které porovnávají vzorek DNA každého odchovaného mláděte se vzorky jeho rodičů. Aktuálně je to však možné jen u čtyř druhů papoušků, ary hyacintového a amazoňanů rudoocasého, rudoookého a nádherného, doplnil odborník. Někde tomu brání, že neexistuje spolehlivá metoda provedení těchto testů.

Úspěšní celníci

Generální ředitelství cel uvedlo, že pašování vzácných papoušků je často velmi dobře organizované. "Výnosy této činnosti jsou srovnatelné například i s pašováním drog a mnohdy je předmětem činnosti velmi dobře organizovaných mezinárodních zločineckých skupin," doplnilo.

Snažení tuzemských celníků a České inspekce životního prostředí v boji proti nezákonnému obchodu s těmito ptáky bylo v roce 2010 oceněno vyznamenáním od zástupců Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

Před čtyřmi lety totiž v červnu při zátahu na jižní Moravě a ve východních Čechách zadrželi 18 vzácných papoušků. Tím přispěli k odhalení mezinárodní skupiny pachatelů, která na území celé Evropské unie obchodovala s mimořádně vzácnými a cennými druhy exotického ptactva.

Zadržení ptáci pak stejně jako jiná zvířata s obdobným osudem skončili v záchranných centrech zřizovaných ministerstvem životního prostředí, která fungují zpravidla při zoologických zahradách. Takto se vzácné ary kobaltové pašované do Česka před čtyřmi lety dostaly do pražské zoo. Podle Potůčka téměř každoročně celníci a pracovníci České inspekce životního prostředí zabavují vzácné papoušky, u kterých nesouhlasí značení na kroužku nebo čipu s údaji v registračních listech.

„Stačí uříznout nožku“

I když obecně nelze pašované papoušky dodatečně legalizovat, jejich majitelé se to snaží obcházet. "Nenahlásí úhyn papouška, uříznou nožku, sejmou kroužek a ten potom nasadí pašovanému mláděti. To pak 'zdědí' registrační list po uhynulém jedinci," popsal jednu z používaných metod oslovený expert.

Někdy se tyto kroužky, které musí mít každý papoušek ze seznamu CITES, nasazují i dospělým ptákům. To pak musí podle něj probíhat pod narkózou a musí se jim nožka projít olejem, aby po ní kroužek prošel. Ten se totiž standardně nasazuje mláďatům a u dospělých jedinců nejde z končetiny sundat.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK