4. května 2010 10:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do nemocnice pronikla zmije. Než ji odchytli, navštívila i bufet

Zmije obecná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmije obecná | foto: ČTK

ROKYCANY Zmije obecná vyděsila v pondělí personál i návštěvníky rokycanské nemocnice. Otevřenými dveřmi se dostala na chodbu v přízemí a plazila se k bufetu. Skulinkou pode dveřmi pak vklouzla do skladu čisticích prostředků. Personál místnost zabezpečil, aby had nemohl zpět na chodbu.

Předešel tak nebezpečné situaci, neboť zvláště po zimě je uštknutí zmijí velice nebezpečné, protože má v sobě nashromážděný jed, řekl Pavel Moulis ze záchranné stanice živočichů v Rokycanech. "Díky tomuto opatření a rychlému zásahu ochránců přírody byla zmije odchycena a vypuštěna na vhodnější lokalitě," dodal.

Výskyt živočichů v areálu rokycanské nemocnice není podle Moulise
ojedinělý. Každoročně tam ochránci zvířat vyjíždějí například pro mláďata strak, poštolky obecné popálené od sloupů elektrického vedení, srnky uvězněné v nejrůznějších prostorách i zajíce. Jeho mládě odchytávali až ve druhém patře zdravotnického zařízení.

"Zmije obecná se zpravidla vyskytuje v lesnatých a vlhkých biotopech, kde vyhledává zarostlé okraje cest porostlé křovinami, lesní slunné paseky s pařezy a porosty borůvčí," uvedl Moulis. Má velmi proměnlivé zbarvení, od světle šedé až po téměř černé. Živí se hlavně hraboši, žábami a ještěrkami. Na kořist obvykle číhá, případně se k ní opatrně plazí. Hlavními nepřáteli zmijí jsou ježci, tchoři, prasata, sovy, dravci, volavky a čápi. Největší ztráty na populaci však způsobuje člověk, který zmiji aktivně pronásleduje
a ničí její přirozené prostředí.

Uštknutí nebývá smrtelné
Uštknutí je zřídka smrtelně nebezpečné. Had má k použití jen jednu až dvě třetiny dávky jedu, která je pro člověka smrtelná. "Snad jen ve výjimečných případech, u alergických dětí nebo nemocných osob, může dojít ke Komplikacím," řekl záchranář. Nebezpečí uštknutí hrozí hlavně kvůli nepozornosti a lehkomyslnosti. Zmije obvykle zmizí dlouho předtím, než ji spatříme, a přítomnost člověka nikterak nevyhledává, dodal Moulis.

ČTK

Velký byt 2+kk kompletně zařízený
Velký byt 2+kk kompletně zařízený

Štefánikova, Kostelec nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
11 500 Kč