12. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sloni mají nový pavilon s topením i bazénem

Pavilon slonů splňuje ty nejnáročnější požadavky na jejich chov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavilon slonů splňuje ty nejnáročnější požadavky na jejich chov. | foto: ČTK

Sloni z pražské zoo budou mít nové bydlení. Do budovaného pavilonu se přestěhují už tento měsíc. Ke třem slonům by v květnu měli přibýt další dva, které zoo získá z nizozemského Rotterdamu.

Sloninec ale nebude letos pro návštěvníky ještě přístupný, slony si budou moci prohlížet pouze ve výběhu, sdělil ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek.

Do nového slonince se vejde až deset slonů. Zahrada se proto chce v příštích letech pokusit o odchov sloních mláďat. Chovatel Zbyněk Šísa řekl, že pražská zahrada sice chová slony už od roku 1933, žádná ze slonic tu ale zatím neporodila potomka.

"Důvodem je i to, že v dřívějších dobách nebylo možné chovat velká stáda slonů," uvedl Šíša. "Jediná možnost, jak rozmnožit zvířata, je postavit nový pavilon, aby bylo možné chovat skupinu, abychom mohli bezpečně připouštět nebo vyměňovat zvířata," vysvětlil.

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII:

Vizualizace konečné podoby nového pavilonu slonů v pražské zoo.

Fotografie z budovaného pavilonu slonů i vizualizace venkovní expoziece si prohlédněte ZDE

Z nového areálu pro hrochy a slony je zatím dokončen sloninec. Spolu s hrošincem a částí rozlehlých výběhů se pro návštěvníky otevře až v příští sezoně.  Výstavba nového areálu, která začala v roce 2010, bude stát přes 400 milionů korun bez DPH.

Stavba je podle Bobka největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Pavilony se budují v horní části zahrady, nedaleko afrického domu. Do pavilonu pro slony budou moci lidé nahlížet ze speciální prosklené galerie. Prostor je rozčleněn masivními kovovými konstrukcemi do jednotlivých kotců, které umožňují bezpečnou práci se zvířaty. Pavilonu dominuje velký bazén a dvě pískoviště. Podlahy jsou vyhřívané, na části jsou povrchy opatřeny měkkou nášlapnou vrstvou.

Stavbu výběhu pro slony zahrada plánovala už před lety, kvůli zasažení parku masivní povodní v roce 2002 však musela být odsunuta. Současný pavilon hrochů a slonů stojí v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.

ČTK, gluGabriela Kolinová (Lukáčová)