12. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do Prahy dorazily diamanty za půl miliardy

Předseda představenstva a prezident holdingu D.I.C. Diamant Luboš Říha ukazuje diamant v hodnotě 12 084 000 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda představenstva a prezident holdingu D.I.C. Diamant Luboš Říha ukazuje diamant v hodnotě 12 084 000 korun. | foto: ČTK

Přes 300 diamantů různých velikostí od jednoho až po 22 karátů je od pátku vystaveno v Praze. Výstava diamantů, jejichž celková hodnota činí půl miliardy korun, bude přístupná do 22. listopadu.

Prodejní výstavu pořádá firma Diamonds International Corporation v prostorách svého sídla v Široké ulici na Starém Městě již potřetí. Podle nich jde o největší výstavu diamantů v historii ČR.

Putovní výstava s exkluzivními exponáty zapůjčenými z prestižní burzy diamantů v Antverpách do Prahy přicestovala z Bratislavy. Poté expozici uvidí i v Karlových Varech, z Česka bude převezena do Varšavy.

Investiční diamant.

Investiční diamant.

"Diamant je nejen krásným produktem přírody, ale také alternativním investičním nástrojem," řekl Luboš Říha z Diamonds International Corporation. "Naším cílem je přiblížit lidem diamant jako vhodnou komoditu pro investice a ukázat široké veřejnosti krásu a nadčasovost diamantových šperků," konstatoval.

Každý diamant je jedinečný

"Každý diamant, který je vystaven na této výstavě, je jedinečný, protože neexistuje na světě identický investiční kámen," řekl Říha. "Stejně jedinečné, jako jsou otisky lidského prstu či DNA lidského organismu, jsou i diamanty," vysvětlil.

Mezi nejzajímavější unikáty na výstavě podle něj patří například 22karátový černý diamant. "Předvedeme i totální hříčku přírody, 15karátový sněhově bílý diamant. To je věc, kterou si dovolím konstatovat, že nikdo zde v České republice dosud neviděl," uvedl. Vzácné jsou podle něj i vystavené modré a růžové diamanty. "Jejich hodnota permanentně roste, mnohdy až v desítkách procent ročně," prohlásil.

Diamantové vejce je mezi více než 300 exponáty, které budou od 12. do 22. listopadu v Praze k vidění na výstavě diamantů a briliantových šperků.

Diamantové vejce.

Výjimečná ochrana

Výstavu provázejí mimořádně přísná bezpečnostní opatření; všechny exponáty jsou pojištěny u domácích či zahraničních pojišťoven. "Ochrana je výjimečná po všech stránkách ve dne i v noci," konstatoval Říha. Některé nejcennější diamanty jsou teprve na cestě z Belgie, expozici obohatí během dnešního dne.

V pracovní dny je výstava přístupná od 10:30 do 19:00; o víkendech od 14:00 do 18:00. "Výstava je určena široké veřejnosti," konstatoval Říha.

Investiční diamant (na snímku s certifikátem).

Investiční diamant (na snímku s certifikátem).

"Povědomí o tom, že diamant je nedostupný, a bavíme se o řádech milionů nebo desítek milionů korun, že takzvaný běžný člověk si to nemůže dovolit, není pravdivé," míní. Nejlevnější diamanty vhodné jako investice jdou podle Říhy koupit už za 150.000 až 200.000 korun; roční zhodnocení u nich činí šest až sedm procent. U velkých kamenů však investice může vlastníkovi přinést dokonce zhodnocení přes deset procent ročně.

Ženeva vystavuje 110karátový diamant

Zářivě žlutý diamant Sun drop (Kapka slunce) o hmotnosti přes 110 karátů (více než 22 gramů) byl vystaven v Ženevě, kde příští úterý půjde do dražby. Podle expertů by se jeden z největších diamantů na světě mohl prodat až za 15 milionů dolarů (přes 281 milionů korun).


Zářivě žlutý diamant Sun drop (Kapka slunce) by se mohl prodat až za 15 milionů dolarů.

Hruškovitý diamant objevený loni v Jihoafrické republice byl zatím vystaven jen v Londýně a v Hongkongu. Jde o největší žlutý diamant hruškovitého tvaru na světě, uvedl jeden z šéfů švýcarské pobočky aukčního domu Sotheby's David Bennett.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!