Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Vzácná mozaika z dob Caliguly se vrátila do Říma po 70 letech

Do Říma se po 70 letech vrátila vzácná mozaika z dob Caliguly foto: ČTK

Zeleno-červeno-bílá mozaika byla objevena v roce 1895 na jedné ze dvou potopených lodí, které nechal postavit císař Caligula kolem roku 40 našeho letopočtu. Lodě byly bohatě zdobené a panovníkovi, který byl zavražděn a jehož památku další císaři zavrhli, měly sloužit jako plovoucí paláce. Dílo bylo zřejmě součástí muzea římských lodí ve městě Nemi nedaleko od italské metropole. Sbírky muzea byly na konci druhé světové války vyrabovány a v té době se ztratila i mozaika.
  6:43

Do muzea poblíž Říma se po více než 70 letech vrátila vzácná mramorová mozaika z lodi, kterou dal postavit jako plovoucí palác římský císař Caligula. Vzácné dílo bylo zabaveno v New Yorku italsko-americkému páru, který ho používal jako stolek na kávu, napsala agentura AP.

Kde se dílo nachází, úřady objevily čirou náhodou v roce 2013. Mozaiku identifikovaly dvě ženy v New Yorku při prezentaci knihy italského odborníka na sochařství Daria Del Bufala. Uvedly, že dílo vlastní jejich známá, která pracuje jako starožitnice.

Luxus císařských lodí

Mozaiku americké úřady zabavily v roce 2017. Bývalí vlastníci artefaktu ale tvrdí, že dílo získali legálně. „Byla to zcela nevinná koupě,“ uvedla starožitnice. V její domácnosti dílo zůstalo zhruba 40 let. „Měli jsme ji moc rádi,“ dodala žena.

Mozaika se vrátila na své místo v muzeu v Nemi. „Mozaika dokládá, jak významné a luxusní byly císařské lodi,“ uvedl starosta Alberto Bertucci, podle kterého je celé město hrdé na návrat vzácného artefaktu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!