Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Vzácná mozaika z dob Caliguly se vrátila do Říma po 70 letech

Do Říma se po 70 letech vrátila vzácná mozaika z dob Caliguly foto: ČTK

Zeleno-červeno-bílá mozaika byla objevena v roce 1895 na jedné ze dvou potopených lodí, které nechal postavit císař Caligula kolem roku 40 našeho letopočtu. Lodě byly bohatě zdobené a panovníkovi, který byl zavražděn a jehož památku další císaři zavrhli, měly sloužit jako plovoucí paláce. Dílo bylo zřejmě součástí muzea římských lodí ve městě Nemi nedaleko od italské metropole. Sbírky muzea byly na konci druhé světové války vyrabovány a v té době se ztratila i mozaika.
  6:43

Do muzea poblíž Říma se po více než 70 letech vrátila vzácná mramorová mozaika z lodi, kterou dal postavit jako plovoucí palác římský císař Caligula. Vzácné dílo bylo zabaveno v New Yorku italsko-americkému páru, který ho používal jako stolek na kávu, napsala agentura AP.

Kde se dílo nachází, úřady objevily čirou náhodou v roce 2013. Mozaiku identifikovaly dvě ženy v New Yorku při prezentaci knihy italského odborníka na sochařství Daria Del Bufala. Uvedly, že dílo vlastní jejich známá, která pracuje jako starožitnice.

Luxus císařských lodí

Mozaiku americké úřady zabavily v roce 2017. Bývalí vlastníci artefaktu ale tvrdí, že dílo získali legálně. „Byla to zcela nevinná koupě,“ uvedla starožitnice. V její domácnosti dílo zůstalo zhruba 40 let. „Měli jsme ji moc rádi,“ dodala žena.

Mozaika se vrátila na své místo v muzeu v Nemi. „Mozaika dokládá, jak významné a luxusní byly císařské lodi,“ uvedl starosta Alberto Bertucci, podle kterého je celé město hrdé na návrat vzácného artefaktu.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat