Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do salonů krásy v Bagdádu proudí už i muži

Magazín

  7:00
BAGDÁD - Salony krásy byly v Iráku za vlády Saddáma Husajna neznámou věcí, po jeho pádu zase nemyslitelné, protože v zemi nebylo dost bezpečno. Věci se ale pomalu mění.
Kadeřnictví v Iráku (ilustrační foto)

Kadeřnictví v Iráku (ilustrační foto)

Alí Bulbul, který pracoval v minulosti v irácké televizi jako maskér, se rozhodl jednat. Na začátku 90. let emigroval do Jordánska, teď se vrátil a se společníkem otevřel jeden z nejmodernějších salónů krásy v zemi. Nabízí péči o tělo a pokožku, saunu a vířivku, masáže a v Iráku dosud nevídanou jógu a aerobik. K tomu posilování, poradenství o hubnutí, manikúru, tetování, líčení a kadeřníka. Alí se rozhodl pro širokou škálu služeb tak, jak se to dosud nabízelo jen v lepších kruzích.

Má za sebou třicetiletou zkušenost a říká, že v cizině byl jako maskér úspěšný. Přesto se ale rozhodl vrátit. "Iráčanům se vždycky v cizině stýská. Svazky s domovem jsou příliš silné. Otevřít v Bagdádu centrum pohody jsem chtěl za Saddáma i po jeho pádu (v roce 2003), ale kvůli špatné bezpečnostní situaci jsem to musel vždy vzdát," říká.

Holič - nebezpečné zaměstnání
V době útoků extremistů v letech 2006 až 2008 bylo nebezpečné být i holičem. Radikálové je pronásledovali a jejich podniky likvidovali. Od žen se požadovalo, aby se důsledně zahalovaly. Teď je to lepší, i když lidé jsou ještě stále unášeni a pořád umírají při útocích.

Kadeřnický a kosmetický salon Alího podniku má pod palcem Džanna Baadžová. Kvůli výhrůžkám v roce 2007 z Iráku uprchla, ale Alí ji získal k návratu a společnému podnikání. "Situace se hodně změnila. Rozhodla jsem se, že budu přes všechny potíže pracovat doma. Iráčanky mají chuť se krášlit. Pokusíme se udělat krásné i ty, které do přírody krásné nejsou," říká Baadžová.

Prozatím do salónu chodí hlavně ženy z domácnosti. Začínají se už ale objevovat také muži, jimž je salon k dispozici dva dny v týdnu. Tělocvična, dekorace a nablýskané posilovací stroje mnohé zprvu zastraší.

Dále je tu tak zvaný zdravotní sál. Na zákaznice tam čeká lékařka vybavená laserem a mnoha dalšími přístroji a je připravená napravit jakoukoli nedokonalost pokožky. "Vyřizujeme mnoho žádostí, protože podobné služby v Iráku chybí," říká Alí. Najít kvalifikované odborníky je ale sázka do loterie. "Snažíme se přemluvit ty, kdo uprchli před násilím do ciziny, aby přišli k nám," vysvětluje Alí.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat