Dobrovolníci dosud poslali záznamy o pozorování bezmála 249 000 ptáků, a to desítek druhů. „Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí,“ dodala Hořáková. Na krmítkách se často objevovali také sýkora modřinka, zvonek zelený, stehlík obecný, kos černý, hrdlička zahradní či pěnkava obecná.
Díky spolupráci tisícovek laiků získají odborníci důležité údaje o ptácích, kteří v zemi zimují. „Časem, v horizontu několika let, získáme přehled, jací ptáci ubývají a přibývají, a také zjistíme, jaké prostředí nejraději využívají. Díky mezinárodní spolupráci budeme moci srovnat výsledky i se zahraničím,“ uvedla Hořáková.
Kos mizí z českých zahrad, podle ochránců kvůli viru Usutu. Ve středních Čechách pták skoro vyhynul |
V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji se do sčítání zapojili také ornitologové ze sousedního Bavorska v rámci společného programu Ptačí hodinka. V ostatních krajích byl připravený program Ptačí krmítka založený na stejném principu. Po 15. lednu začnou ornitologové data vyhodnocovat, konečné výsledky by mohli znát na přelomu ledna a února.
Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu, od pátku do neděle se mohli zapojit i vícekrát. Mohli přitom využít pomocný sčítací arch s obrázky nejčastěji se vyskytujících ptáků, který byl ke stažení na stránkách České společnosti ornitologické.