Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do Zlatých Hor se sjedou zlatokopové z celého světa

Průvodce zlatokopeckým skanzenem ve Zlatých horách ukazuje, jak se vymívalo zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvodce zlatokopeckým skanzenem ve Zlatých horách ukazuje, jak se vymívalo zlato. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Téměř 700 zlatokopů z celého světa poměří od 16. do 22. srpna své síly na Mistrovství světa v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku. Bohatý program čeká i na návštěvníky, kteří si mohou zkusit rýžovat zlatinky, absolvovat exkurze po nalezištích zlata v regionu nebo si prohlédnout výstavu o historii rýžování zlata.

Podle ředitele soutěže a místopředsedy Klubu Moravskoslezských zlatokopů Stanislava Postbiegla se již do klání přihlásilo na 350 zlatokopů především ze zahraničí. Přijedou z USA, Kanady, Japonska, Austrálie či JAR.

"Předpokládáme, že nejméně dalších 300 soutěžících z tuzemska, Slovenska a Polska se přihlásí na místě. Očekáváme, že soutěžit bude zhruba 700 závodníků," uvedl Postbiegl.

Zlatokopové poměří síly v několika kategoriích - muži, ženy, senioři, junioři či národní mužstva. Jejich úkolem bude co nerychleji vyrýžovat zlatinky, jejichž počet soutěžící předem neznají, zhruba z 15 kilogramů písku. "Maximální doba je 15 minut, mistrovské časy se budou pohybovat kolem 2,5 minuty," uvedl Postbiegel. Podle něj bylo nutné na soutěž zakoupit zhruba 90 gramů zlata, nalezené zlatinky zůstanou závodníkům.

Do soutěže se může přihlásit kdokoliv. Návštěvníci, kteří se nebudou cítit na soutěž, mohou hledat zlaté částečky pod dohledem odborníků. Každý den bude připravena škola rýžování zlata, večer se uskuteční noční rýžování.

Zlatokopové se mohou zúčastnit exkurze do Zlotého Stoku v Polsku, na naleziště zlata v Andělské Hoře nebo se projít zlatohorskou a údolskou naučnou hornickou stezkou. Mistrovství doprovodí vystoupení hudebních skupin. Akce začíná 16. srpna, ale až na úterý 17. srpna je na náměstí ve Zlatých Horách přichystáno slavnostní zahájení, výsledky budou vyhlášeny v neděli odpoledne.

Město Zlaté Hory se na soutěž připravovalo čtyři roky. Náklady dosáhly zhruba 1,6 milionu korun. "Vybudovali jsme závodiště, zázemí pro diváky, museli jsme objednat sociální zázemí pro zhruba 700 lidí, posílit elektrické zdroje," uvedl starosta Milan Rác. Akci vedení chápe jako možnost propagovat region. "Slibujeme si od akce nejen obsazenost hotelů a restaurací v tomto termínu, ale i následně," doplnil starosta.

Potvrzuje to i ředitel sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický. "Rýžování zlata je jednou z největších letních atrakcí Jeseníků. Vlastníma rukama vydobýt kousek drahocenného kovu je opravdu silný zážitek. Zlaté Hory nabízejí silné zážitky po celý rok, letos jsou však v centru světového dění," uvedl Závěšický.

Rýžování zlata na Zlatohorsku je doloženo prvními písemnými zprávami už ve 13. století, počátek těžby odhadují odborníci na přelom 10. a 11. století.

Novodobá těžba zlata byla ukončena v roce 1994. Soutěže v rýžování zlata se konají ve Zlatých Horách už 16 let.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...