Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do Zlatých Hor se sjedou zlatokopové z celého světa

Průvodce zlatokopeckým skanzenem ve Zlatých horách ukazuje, jak se vymívalo zlato. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průvodce zlatokopeckým skanzenem ve Zlatých horách ukazuje, jak se vymívalo zlato. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Téměř 700 zlatokopů z celého světa poměří od 16. do 22. srpna své síly na Mistrovství světa v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku. Bohatý program čeká i na návštěvníky, kteří si mohou zkusit rýžovat zlatinky, absolvovat exkurze po nalezištích zlata v regionu nebo si prohlédnout výstavu o historii rýžování zlata.

Podle ředitele soutěže a místopředsedy Klubu Moravskoslezských zlatokopů Stanislava Postbiegla se již do klání přihlásilo na 350 zlatokopů především ze zahraničí. Přijedou z USA, Kanady, Japonska, Austrálie či JAR.

"Předpokládáme, že nejméně dalších 300 soutěžících z tuzemska, Slovenska a Polska se přihlásí na místě. Očekáváme, že soutěžit bude zhruba 700 závodníků," uvedl Postbiegl.

Zlatokopové poměří síly v několika kategoriích - muži, ženy, senioři, junioři či národní mužstva. Jejich úkolem bude co nerychleji vyrýžovat zlatinky, jejichž počet soutěžící předem neznají, zhruba z 15 kilogramů písku. "Maximální doba je 15 minut, mistrovské časy se budou pohybovat kolem 2,5 minuty," uvedl Postbiegel. Podle něj bylo nutné na soutěž zakoupit zhruba 90 gramů zlata, nalezené zlatinky zůstanou závodníkům.

Do soutěže se může přihlásit kdokoliv. Návštěvníci, kteří se nebudou cítit na soutěž, mohou hledat zlaté částečky pod dohledem odborníků. Každý den bude připravena škola rýžování zlata, večer se uskuteční noční rýžování.

Zlatokopové se mohou zúčastnit exkurze do Zlotého Stoku v Polsku, na naleziště zlata v Andělské Hoře nebo se projít zlatohorskou a údolskou naučnou hornickou stezkou. Mistrovství doprovodí vystoupení hudebních skupin. Akce začíná 16. srpna, ale až na úterý 17. srpna je na náměstí ve Zlatých Horách přichystáno slavnostní zahájení, výsledky budou vyhlášeny v neděli odpoledne.

Město Zlaté Hory se na soutěž připravovalo čtyři roky. Náklady dosáhly zhruba 1,6 milionu korun. "Vybudovali jsme závodiště, zázemí pro diváky, museli jsme objednat sociální zázemí pro zhruba 700 lidí, posílit elektrické zdroje," uvedl starosta Milan Rác. Akci vedení chápe jako možnost propagovat region. "Slibujeme si od akce nejen obsazenost hotelů a restaurací v tomto termínu, ale i následně," doplnil starosta.

Potvrzuje to i ředitel sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický. "Rýžování zlata je jednou z největších letních atrakcí Jeseníků. Vlastníma rukama vydobýt kousek drahocenného kovu je opravdu silný zážitek. Zlaté Hory nabízejí silné zážitky po celý rok, letos jsou však v centru světového dění," uvedl Závěšický.

Rýžování zlata na Zlatohorsku je doloženo prvními písemnými zprávami už ve 13. století, počátek těžby odhadují odborníci na přelom 10. a 11. století.

Novodobá těžba zlata byla ukončena v roce 1994. Soutěže v rýžování zlata se konají ve Zlatých Horách už 16 let.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.