Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do Zlatých Hor se sjedou zlatokopové z celého světa

Magazín

  12:00
Téměř 700 zlatokopů z celého světa poměří od 16. do 22. srpna své síly na Mistrovství světa v rýžování zlata ve Zlatých Horách na Jesenicku. Bohatý program čeká i na návštěvníky, kteří si mohou zkusit rýžovat zlatinky, absolvovat exkurze po nalezištích zlata v regionu nebo si prohlédnout výstavu o historii rýžování zlata.

Průvodce zlatokopeckým skanzenem ve Zlatých horách ukazuje, jak se vymívalo zlato. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Podle ředitele soutěže a místopředsedy Klubu Moravskoslezských zlatokopů Stanislava Postbiegla se již do klání přihlásilo na 350 zlatokopů především ze zahraničí. Přijedou z USA, Kanady, Japonska, Austrálie či JAR.

"Předpokládáme, že nejméně dalších 300 soutěžících z tuzemska, Slovenska a Polska se přihlásí na místě. Očekáváme, že soutěžit bude zhruba 700 závodníků," uvedl Postbiegl.

Zlatokopové poměří síly v několika kategoriích - muži, ženy, senioři, junioři či národní mužstva. Jejich úkolem bude co nerychleji vyrýžovat zlatinky, jejichž počet soutěžící předem neznají, zhruba z 15 kilogramů písku. "Maximální doba je 15 minut, mistrovské časy se budou pohybovat kolem 2,5 minuty," uvedl Postbiegel. Podle něj bylo nutné na soutěž zakoupit zhruba 90 gramů zlata, nalezené zlatinky zůstanou závodníkům.

Do soutěže se může přihlásit kdokoliv. Návštěvníci, kteří se nebudou cítit na soutěž, mohou hledat zlaté částečky pod dohledem odborníků. Každý den bude připravena škola rýžování zlata, večer se uskuteční noční rýžování.

Zlatokopové se mohou zúčastnit exkurze do Zlotého Stoku v Polsku, na naleziště zlata v Andělské Hoře nebo se projít zlatohorskou a údolskou naučnou hornickou stezkou. Mistrovství doprovodí vystoupení hudebních skupin. Akce začíná 16. srpna, ale až na úterý 17. srpna je na náměstí ve Zlatých Horách přichystáno slavnostní zahájení, výsledky budou vyhlášeny v neděli odpoledne.

Město Zlaté Hory se na soutěž připravovalo čtyři roky. Náklady dosáhly zhruba 1,6 milionu korun. "Vybudovali jsme závodiště, zázemí pro diváky, museli jsme objednat sociální zázemí pro zhruba 700 lidí, posílit elektrické zdroje," uvedl starosta Milan Rác. Akci vedení chápe jako možnost propagovat region. "Slibujeme si od akce nejen obsazenost hotelů a restaurací v tomto termínu, ale i následně," doplnil starosta.

Potvrzuje to i ředitel sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický. "Rýžování zlata je jednou z největších letních atrakcí Jeseníků. Vlastníma rukama vydobýt kousek drahocenného kovu je opravdu silný zážitek. Zlaté Hory nabízejí silné zážitky po celý rok, letos jsou však v centru světového dění," uvedl Závěšický.

Rýžování zlata na Zlatohorsku je doloženo prvními písemnými zprávami už ve 13. století, počátek těžby odhadují odborníci na přelom 10. a 11. století.

Novodobá těžba zlata byla ukončena v roce 1994. Soutěže v rýžování zlata se konají ve Zlatých Horách už 16 let.

Autoři: ,