Sobota 15. srpna 2020svátek má Hana 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zoo Praha se chystá na vzácné přírůstky. Z Indie přicestují tři lvi

Spolu s lvicemi přiletí do prahy i samec jménem Jamvan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolu s lvicemi přiletí do prahy i samec jménem Jamvan | foto: ČTK

PRAHA Trojice lvů indických se jmény Jamvan, Gini a Jennifer z indické zoologické zahrady Sakkarbaug by měla do pražské zoo přicestovat v červenci. Pro Gudžarát, svazový stát v západní Indii, odkud pocházejí, tito lvi znamenají možná víc než pandy pro Čínu, uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Získání lvů předcházelo více než dvouleté vyjednávání. Pokud se dotáhne do konce, půjde o první dovoz těchto lvů pro Evropský záchovný program (EEP) po více než dvaceti letech. Znamenalo by to také oživení evropských chovů, které vznikly z pouhých devíti zakladatelů, takže potřebují novou krev.

Ve volné přírodě žijí lvi indičtí, kteří jsou označovaní také jako perští, pouze v indickém Gudžarátu, národním parku Gir a jeho okolí. Odtud pocházeli rodiče a prarodiče těchto lvů. Trojice zvířat, kterou čeká cesta přes půl světa, se na jaře 2012 narodila v zajetí.

Lvice Giny a Jennifer přicestují do Prahy letos v červenci

Lvice Giny a Jennifer přicestují do Prahy letos v červenci

Ředitel Bobek považuje poskytnutí lvů mimo Indii za naprosto výjimečné. Jednalo se o něm i na centrální úrovni. „Bezpochyby není náhoda, že memorandum o strategické spolupráci mezi Zoo Praha a vládou svazového státu Gudžarát se podepisovalo během summitu, kterého se na přelomu minulého a tohoto týdne účastnili čelní státníci,“ řekl. Ocenil i podporu českého velvyslance v Indii Miloslava Staška.

Do pražské zoologické zahrady by měli přicestovat v červenci tři lvi indičtí ze...

Do pražské zoologické zahrady by měli přicestovat v červenci tři lvi indičtí ze...

Velvyslanec uvedl, že o tato zvířata v minulosti usilovala řada předních světových zoologických zahrad. Jejich získání tak znamená velký úspěch té pražské. „Díky řadě významných aktivit v oblasti ochrany a studia ohrožených druhů živočichů má Zoo Praha zde v Indii vynikající jméno a indická strana má zájem s ní navázat i expertní spolupráci. Právě renomé a profesionalita biologů a vedení Zoo Praha sehrály při rozhodování indické vlády o darování tří jedinců těchto šelem do Prahy rozhodující úlohu,“ uvedl Stašek.

Červenec byl pro transport vybrán proto, že jsou pro něj v Gudžarátu nejvhodnější klimatické podmínky. Návštěvníci pražské zoo uvidíi kvůli povinné karanténě nové přírůstky o několik týdnů později.

,

Rozhodla jsem se prolomit tabu. Beru antidepresiva, ale blázen nejsem

Spisovatelka Markéta Lukášková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z péče o zdraví se stal v posledních letech trend. Influenceři na sociálních sítích rádi ukazují, kolik doplňků stravy,...

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!