Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do zoo se vrátil jedenáctý ibis z osmnácti. Doletěl 23 kilometrů do Říčan

Magazín

  12:20
PRAHA - Pražská zoo má zpátky již 11. ibisa z 18, kteří v úterý uletěli z voliéry poškozené sněhem. Pták byl odchycen v Říčanech, tedy zhruba 23 kilometrů vzdušnou čarou od zoo. Na twitteru to oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek. Ptáci se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. V sobotu je část navrátilců již k vidění v zoo.

Odchycení ibisové. foto: Zoo PRAHA

„Říčanský polapen do nárazové sítě. Práce Jardy Šimka (zoologického náměstka zoo, pozn. red.) a Zdeňka Moudrého, který kdysi chytil čápici Kristýnu (pamětníci vědí),“ sdělil Bobek. Čápice Kristýna byla jedním z čápů černých, které v projektu Africká odysea zoologové sledovali na cestách z Česka na zimoviště.

Vzácní ptáci se dostali 1. března dopoledne ven dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého „podezřelého“ ptáka na sociálních sítích, kde se fotografie uniklých ibisů rychle šíří, i na telefonní číslo 734 524 439.

Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraji - na Balabence, v Michli, Bohnicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a poslední v Říčanech. Jednoho ibisa polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí - na okenních parapetech či lešení.

Dobří ibisové se vracejí? V pražské zoo ulovili desátého uprchlíka

Ibisové se postupně dostávají dál od Prahy. První dva chycení za hranicemi hlavního města, v Brandýse a Kralupech, byli vzdušnou čarou od zoo zhruba 16 až 18 kilometrů. Poslední chycený pták se dostal až zhruba 23 kilometrů od svého domova.

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů uvidí návštěvníci od soboty 5. března ve voliéře poblíž jižního vchodu do zoo.

Stávající počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.

Autor: