Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dohromady nás dala sklenička

Magazín

  11:53
BRNO - Člověk je od přírody tvor společenský a snaha hledat přátele spadá mezi běžné aktivity, jimiž se snažíme rozšířit vesmír našich sociálních vazeb. Moderní technologie nám nabízejí možnost seznámit se zcela novým způsobem.

sklenice foto: Reprofoto

Najít si nové přátele či kamarády s podobnými zálibami je pomocí internetu či mobilní technologii mnohem jednodušší. Webové seznamky a chaty jsou ukázkovým příkladem. Hlavním cílem je o uživateli získat maximum možných informací a na jejich základě mu nalézt další osoby, které by mohly být pro něj zajímavé.

Internet vám ovšem v tomto směru pouze poradí, ale nepředpokládá se, že uzavřete obchod bez osobního jednání nebo že se vdáte či oženíte, aniž byste se sešli se svým protějškem osobně. I to je důvod, proč vzniká určitá symbióza těchto online nástrojů ve skutečném světě, kde dávají větší smysl.

Klasickým příkladem může být firemní večírek pro 500 zaměstnanců, kde se lidé navzájem příliš neznají a chtějí navázat kontakt s kolegy z jiných oddělení. Právě v takovýchto situacích může moderní technologie ulehčit navazování nových kontaktů. Otázkou je, jak jej do tohoto modelu začlenit. Jednou z již testovaných možností je seznamování lidí pomocí bluetooth telefonů. Telefon vás upozorní, že je ve vaší blízkosti člověk, jenž by mohl odpovídat vašemu zájmu, a je jen na vás, zda jej oslovíte.

Společnost nTag zase vyvinula interaktivní vizitky s LCD displejem, jež nosí účastníci setkání na krku. Když se k sobě dva návštěvníci přiblíží, text na vizitce se změní v závislosti na společných rysech nositelů. Je možné tak být upozorněn na stejné hobby, oblíbenou hudební kapelu či profesi druhého.

Interaktivní skleničky, respektive sklenice s průhledným displejem, jenž umožní interakci mezi návštěvníky, nabízejí nové možnosti primárně při seznamování. Designérka Priscilla Bernikowicz, autorka tohoto nápadu, si všimla, že lidé při návštěvě různých událostí, oslav či party zpravidla nepouštějí skleničku z ruky. Jde tedy i o nástroj, který by mohl sloužit ke komunikaci mezi lidmi.

Navrhla skleničky, jež mají integrovaný tenký displej a je s nimi možné pracovat jako s jednoduchým komunikátorem. Na skle jsou vidět obrázky ostatních návštěvníků s bližšími informacemi. Hned po objednání nápoje je možné „obhlédnout“ návštěvníky a začít vytypovávat partnera pro budoucnost. Jestliže se objeví někdo, kdo odpovídá představám pozorovatele, je možné s ním pomocí skleničky zahájit komunikaci v podobě chatu - na sklenici je dotykový displej s klávesnicí. Jak daleko tato interaktivní komunikace dojde, je jen na účastnících.

Pokud se na displeji neobjeví ten pravý partner, plní skleničky původní účel. Lze si objednat další pití a rovnou na bar poslat objednávku, co z nové skleničky budete chtít pít.

Tato technologie by mohla napomoci i podnikům, které by informovala o potencionálním pokusu o odcizení sklenice. Pokud by se sklenička dostala příliš daleko od baru, mohla by vyslat tísňový signál a nahlásit se tak majiteli.

Komunikace pomocí chytré sklenice:
* Objednávka nápoje
* Zjišťování společenské nabídky
* Zaslání úvodní zprávy
* Odpověď
* Chat
* Osobní seznámení
* Flirt, popř. další objednávka nápoje

Autoři:
Témata: Sklenice, nápoj

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!