28. května 2016 9:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Doktor Heimlich v 96 letech použil k záchraně svůj známý chvat

Heimlichův chvat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heimlichův chvat. | foto: Reprofoto

CINCINNATI Šestadevadesátiletý americký lékař Henry Heimlich v pečovatelském domě, kde nyní žije, provedl na dusící se spolubydlící svůj známý chvat na uvolnění dýchacích cest. Americká média uvedla, že Heimlich použil chvat pojmenovaný po sobě vůbec poprvé ke skutečné záchraně člověka, podle BBC to bylo podruhé.

Heimlich pomohl dusící se 87leté ženě, které při jídle zaskočil kousek hamburgeru. K jejímu stolu sice přiběhl personál, ale Heimlich jako její spolustolovník již zaujal pozici k provedení chvatu, který jí následně uvolnil dýchací cesty.

„Už jen fakt, že to může provést 96letý muž, je působivý,“ řekl o svém otci a jeho chvatu Phill Heimlich.

Personál ze zmíněného domova pro seniory uvedl, že byl připraven ženě pomoci, ale neučinil tak, neboť byla v péči samotného Heimlicha.

Heimlichův chvat díky zvýšení podbráničního tlaku umožňuje uvolnit překážky v dýchacích cestách, což bezpočtu lidí zachránilo život. Heimlich tuto techniku vyvinul v 70. letech. BBC uvedla, že tento lékař ve společném rozhovoru z roku 2003 prohlásil, že chvat poprvé k záchraně použil, když mu bylo asi 80 let, kdy v restauraci pomohl dusícímu se muži.

ČTK
J. Lepka To je frajer ! 14:38 28.5.2016

Najdete na Lidovky.cz