6. ledna 2019 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dolní Počernice chtějí zrekonstruovat barokní statek, bude mít nový účel

Dolní Počernice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolní Počernice | foto: mirekk/WikiCommons

PRAHA Dolní Počernice chtějí zrekonstruovat velkostatek z 18. století, který je v majetku hlavního města. Pozdně barokní statek, který je na břehu Počernického rybníka a dříve sloužil zemědělcům, by mohl nalézt využití jako ekologické, kulturní či vědeckovýzkumné centrum, případně jako sociální nebo ubytovací zařízení. V jarních měsících chce vedení městské části obnovit jednání s Prahou o dalším osudu statku, sdělil starosta Dolních Počernic Zbyněk Richter (ODS).

„Celé stavení není v až tak špatném stavu, ale pro jeho jakékoliv nové využití by musely být na celkovou rekonstrukci objektu vynaloženy finanční prostředky ve výši mnoha desítek milionů korun. Budoucí využití tohoto strategického objektu by mohlo být velice různorodé,“ uvedl starosta.

Městská část několikrát požádala město o převod do svěřené správy, ale vedení města požadavku nevyhovělo. V poslední době jednání podle starosty ustrnula i kvůli povolební obměně vedení hlavního města i městské části. „Předpokládáme, že vhodná doba k dalším jednáním o osudu tohoto městem dosud opomíjeného objektu bude v jarních měsících roku 2019,“ dodal Richter.

Nespokojenost se stavem statku vyjádřili i obyvatelé Dolních Počernic na letošním fóru, které se v městské části uskutečnilo již podeváté. Z deseti problémů zařadili hlasující stav statku na páté místo. Nejhlasitěji se lidé v anketě vyjádřili proti možnému zastavění oblasti Vinice výrobními halami a sklady, neboť k této funkci je oblast zanesena v připravovaném Metropolitním plánu.

Počernické panství koupil v roce 1769 rod Sweerts Šporků, o sedm let později postihl panství požár, který zničil i původní panský dvůr. Šporkové proto nechali vystavět odděleně od zámku nový pozdně barokní panský dvůr. V roce 1923 prodal poslední majitel zámek i se statkem hlavnímu městu za symbolickou jednu korunu. Statek poté sloužil zemědělskému využití.

Dolní Počernice, které jsou na východě hlavního města, patří mezi nejmenší městské části Prahy. Žije zde zhruba 2470 obyvatel. Jsou v městském obvodu Praha 9 a ve správním obvodu Prahy 14.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz