Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dolní Počernice chtějí zrekonstruovat barokní statek, bude mít nový účel

Dolní Počernice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dolní Počernice | foto: mirekk/WikiCommons

PRAHA Dolní Počernice chtějí zrekonstruovat velkostatek z 18. století, který je v majetku hlavního města. Pozdně barokní statek, který je na břehu Počernického rybníka a dříve sloužil zemědělcům, by mohl nalézt využití jako ekologické, kulturní či vědeckovýzkumné centrum, případně jako sociální nebo ubytovací zařízení. V jarních měsících chce vedení městské části obnovit jednání s Prahou o dalším osudu statku, sdělil starosta Dolních Počernic Zbyněk Richter (ODS).

„Celé stavení není v až tak špatném stavu, ale pro jeho jakékoliv nové využití by musely být na celkovou rekonstrukci objektu vynaloženy finanční prostředky ve výši mnoha desítek milionů korun. Budoucí využití tohoto strategického objektu by mohlo být velice různorodé,“ uvedl starosta.

Městská část několikrát požádala město o převod do svěřené správy, ale vedení města požadavku nevyhovělo. V poslední době jednání podle starosty ustrnula i kvůli povolební obměně vedení hlavního města i městské části. „Předpokládáme, že vhodná doba k dalším jednáním o osudu tohoto městem dosud opomíjeného objektu bude v jarních měsících roku 2019,“ dodal Richter.

Nespokojenost se stavem statku vyjádřili i obyvatelé Dolních Počernic na letošním fóru, které se v městské části uskutečnilo již podeváté. Z deseti problémů zařadili hlasující stav statku na páté místo. Nejhlasitěji se lidé v anketě vyjádřili proti možnému zastavění oblasti Vinice výrobními halami a sklady, neboť k této funkci je oblast zanesena v připravovaném Metropolitním plánu.

Počernické panství koupil v roce 1769 rod Sweerts Šporků, o sedm let později postihl panství požár, který zničil i původní panský dvůr. Šporkové proto nechali vystavět odděleně od zámku nový pozdně barokní panský dvůr. V roce 1923 prodal poslední majitel zámek i se statkem hlavnímu městu za symbolickou jednu korunu. Statek poté sloužil zemědělskému využití.

Dolní Počernice, které jsou na východě hlavního města, patří mezi nejmenší městské části Prahy. Žije zde zhruba 2470 obyvatel. Jsou v městském obvodu Praha 9 a ve správním obvodu Prahy 14.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!