Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Domácí‘ limonády v restauracích frčí. Může jít ale o předražené náhražky

Čerstvá citronáda s mátou - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerstvá citronáda s mátou - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V létě, kdy teploty dosahují až tropických hodnot, zájem o klasické pivo klesá a nahrazují ho ochucené varianty či limonády. Právě ty domácí nabízí v současnosti čím dál více restauračních zařízení. Ovšem za tímto lákavým názvem se může skrývat předražený podfuk, jehož složení je horší než u slazených balených nápojů známých značek.

Už přízvisko „domácí“ může v zákazníkovi vzbuzovat pocit, že si kupuje něco kvalitního. Místo podomácku vyrobené limonády však může často dostat naředěnou, kupovanou sodovku nebo vodu z kohoutku ochucenou chemickými šťávami. Pro efekt restaurace přihodí kousek ovoce, aby bylo zmatení dokonalé.

Podniky pak na takovém produktu získají i tisíce procent nad skutečné náklady. Voda z kohoutku navíc nesmí být považována za potravinu, protože jinak by restaurace musely podat lidem její přesné složení.

Podle průzkumu agentury Datank, který má server Lidovky.cz k dispozici, lidé často uváděli, že pod spojením „domácí limonáda“ si představují produkt, který podnik sám vyrobí, bude bez chemie a doplní ho čerstvé ovoce. Většina lidí (87 %) pak považuje název „domácí“ za klamavý, pokud je produkt vyroben z koncentrátu.

Pokud si domácí limonádu respondenti objednají v restauraci, až 70 % z nich se zajímá o její složení. Jedna pětina dotázaných uvedla, že s tím měli někdy ze strany obsluhy problém.

Okurková, zázvorová, rybízová. Jak na domácí limonády?

Okurková, zázvorová, rybízová. I takové příchutě mohou mít domácí limonády.

V dalších odpovědích vyšlo najevo, že 45 % lidí nemá jasný názor na limonády a vybírá je podle chuti. 37 % lidí vyhledává domácí limonády právě z toho důvodu, že jsou podle nich zdravé, čerstvé a bez chemických přísad. 18 % zákazníků upřednostňuje značkové limonády.

Podle dalších výsledků ženy tento druh nápoje upřednostňují, zatímco muži raději sáhnout po značkové limonádě. Nejvíce oblíbená je domácí limonáda u věkové skupiny 35 až 44 let, kde si tento výrobek vybírá o 30 % lidí více než limonádu značkovou.

Průzkum, v kolika restauračních zařízeních je „domácí limonáda“ skutečně domácí, zatím neexistuje.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?