Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domov evoluční teorie

Magazín

  10:00
LONDÝN/PRAHA - Málokterá studie otřásla světem tak jako práce britského přírodovědce z roku 1859, známá pod zkráceným názvem O vzniku druhů (On the Origin of Species). Studie, jejíž nosná myšlenka o roli přirozeného výběru ve vývoji živočišných druhů dodnes názorově rozděluje společnost na celém světě a díky které si nejen Britové 12. února připomenou dvousté výročí narození jejího autora Charlese Darwina.

Dnešní stav Darwinova domu. foto: www.nybg.orgReprofoto

Po celé Británii se u příležitosti výročí chystá okolo tří stovek slavností, píše agentura AP. Zatímco v městečku Shrewsbury, kde se Darwin narodil, bude na jeho počest uspořádán měsíc dlouhý festival, v kentské vesnici Downe bude znovu otevřena stálá expozice někdejšího rodinného sídla Darwinových – Down House. Pro návštěvníky zde bude připravena výstava přibližující přírodovědcův život i dílo, informoval britský zpravodajský server BBC.

Rodinný život i vědecká práce
Autor takzvané „evoluční teorie“ se do místa nastěhoval s manželkou Emmou roku 1842. Sídlo obklopené velkou zahradou a loukami prošlo v minulých letech rekonstrukcí. Vybavení je z velké části autentické a umožňuje nahlédnout do života rodiny, ale také do míst, v nichž vznikl revoluční vědecký názor.

Jedna z místností v domě je rekonstrukcí stísněné lodní kabiny na lodi Beagle, v níž Darwin pět let cestoval a ukládal vzorky sesbírané u pobřeží Jižní Ameriky, Austrálie, a především na ekvádorském souostroví Galapágy.

Darwin žil v kentském domě po čtyři desetiletí svého života až do smrti a právě zde také sepsal nejslavnější práce. „Je to velmi působivé. Myslím, že tu člověk pocítí skutečnou atmosféru rodinného života Darwinových,“ ocenila připravovanou výstavu Sarah Darwinová, Charlesova prapravnučka a bioložka Přírodovědného muzea v Londýně. „V tom domě se zřejmě dařilo lidem i myšlenkám,“ dodala.

Rekonstrukce se ujala společnost English Heritage. Její šéf profesor Barry Cunliffe řekl, že „se dům stal důležitým bodem na mezinárodní mapě míst spojených s vědeckým dědictvím“. Instalace v prvním patře přišla na milion liber (dvaatřicet milionů korun). K vidění jsou tu i multimediální materiály, jimiž návštěvníka provádí například známý autor přírodovědných filmů David Attenborough.

Pokoje v přízemí nabízejí pohled do rodinného života Darwinových. Je tu místnost s kulečníkem, jídelna s porcelánovou soupravou firmy Wedgwood zděděnou po Darwinově matce Susannah Wedgwoodové, obývací pokoj s krbem a pianem, na nějž hrávala Darwinova manželka. Na pianu stojí dva květináče, v nichž prý Darwin pozoroval chování žížal za zvuku rodinného koncertování.

Slavit budou také Galapágy
„Máme zde první vydání spisu O vzniku druhů a také osobní věci, jako je snubní prsten. Chcete-li nahlédnout do Darwinova myšlení, přijďte a získejte představu o tom, jak žil,“ uvedla o výstavě Jenny Cousinsová z English Heritage.

Narození slavného biologa, jenž vědecky zpochybnil biblický pohled na stvoření světa, si letos svět připomene také na Galapágách, kde se bude konat Světový summit věnovaný evoluci.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!