Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Domov evoluční teorie

Dnešní stav Darwinova domu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dnešní stav Darwinova domu. | foto: www.nybg.orgReprofoto

LONDÝN/PRAHA Málokterá studie otřásla světem tak jako práce britského přírodovědce z roku 1859, známá pod zkráceným názvem O vzniku druhů (On the Origin of Species). Studie, jejíž nosná myšlenka o roli přirozeného výběru ve vývoji živočišných druhů dodnes názorově rozděluje společnost na celém světě a díky které si nejen Britové 12. února připomenou dvousté výročí narození jejího autora Charlese Darwina.

Po celé Británii se u příležitosti výročí chystá okolo tří stovek slavností, píše agentura AP. Zatímco v městečku Shrewsbury, kde se Darwin narodil, bude na jeho počest uspořádán měsíc dlouhý festival, v kentské vesnici Downe bude znovu otevřena stálá expozice někdejšího rodinného sídla Darwinových – Down House. Pro návštěvníky zde bude připravena výstava přibližující přírodovědcův život i dílo, informoval britský zpravodajský server BBC.

Rodinný život i vědecká práce
Autor takzvané „evoluční teorie“ se do místa nastěhoval s manželkou Emmou roku 1842. Sídlo obklopené velkou zahradou a loukami prošlo v minulých letech rekonstrukcí. Vybavení je z velké části autentické a umožňuje nahlédnout do života rodiny, ale také do míst, v nichž vznikl revoluční vědecký názor.

Jedna z místností v domě je rekonstrukcí stísněné lodní kabiny na lodi Beagle, v níž Darwin pět let cestoval a ukládal vzorky sesbírané u pobřeží Jižní Ameriky, Austrálie, a především na ekvádorském souostroví Galapágy.

Darwin žil v kentském domě po čtyři desetiletí svého života až do smrti a právě zde také sepsal nejslavnější práce. „Je to velmi působivé. Myslím, že tu člověk pocítí skutečnou atmosféru rodinného života Darwinových,“ ocenila připravovanou výstavu Sarah Darwinová, Charlesova prapravnučka a bioložka Přírodovědného muzea v Londýně. „V tom domě se zřejmě dařilo lidem i myšlenkám,“ dodala.

Rekonstrukce se ujala společnost English Heritage. Její šéf profesor Barry Cunliffe řekl, že „se dům stal důležitým bodem na mezinárodní mapě míst spojených s vědeckým dědictvím“. Instalace v prvním patře přišla na milion liber (dvaatřicet milionů korun). K vidění jsou tu i multimediální materiály, jimiž návštěvníka provádí například známý autor přírodovědných filmů David Attenborough.

Pokoje v přízemí nabízejí pohled do rodinného života Darwinových. Je tu místnost s kulečníkem, jídelna s porcelánovou soupravou firmy Wedgwood zděděnou po Darwinově matce Susannah Wedgwoodové, obývací pokoj s krbem a pianem, na nějž hrávala Darwinova manželka. Na pianu stojí dva květináče, v nichž prý Darwin pozoroval chování žížal za zvuku rodinného koncertování.

Slavit budou také Galapágy
„Máme zde první vydání spisu O vzniku druhů a také osobní věci, jako je snubní prsten. Chcete-li nahlédnout do Darwinova myšlení, přijďte a získejte představu o tom, jak žil,“ uvedla o výstavě Jenny Cousinsová z English Heritage.

Narození slavného biologa, jenž vědecky zpochybnil biblický pohled na stvoření světa, si letos svět připomene také na Galapágách, kde se bude konat Světový summit věnovaný evoluci.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.