Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Domov evoluční teorie

Magazín

  10:00
LONDÝN/PRAHA - Málokterá studie otřásla světem tak jako práce britského přírodovědce z roku 1859, známá pod zkráceným názvem O vzniku druhů (On the Origin of Species). Studie, jejíž nosná myšlenka o roli přirozeného výběru ve vývoji živočišných druhů dodnes názorově rozděluje společnost na celém světě a díky které si nejen Britové 12. února připomenou dvousté výročí narození jejího autora Charlese Darwina.

Dnešní stav Darwinova domu. foto: www.nybg.orgReprofoto

Po celé Británii se u příležitosti výročí chystá okolo tří stovek slavností, píše agentura AP. Zatímco v městečku Shrewsbury, kde se Darwin narodil, bude na jeho počest uspořádán měsíc dlouhý festival, v kentské vesnici Downe bude znovu otevřena stálá expozice někdejšího rodinného sídla Darwinových – Down House. Pro návštěvníky zde bude připravena výstava přibližující přírodovědcův život i dílo, informoval britský zpravodajský server BBC.

Rodinný život i vědecká práce
Autor takzvané „evoluční teorie“ se do místa nastěhoval s manželkou Emmou roku 1842. Sídlo obklopené velkou zahradou a loukami prošlo v minulých letech rekonstrukcí. Vybavení je z velké části autentické a umožňuje nahlédnout do života rodiny, ale také do míst, v nichž vznikl revoluční vědecký názor.

Jedna z místností v domě je rekonstrukcí stísněné lodní kabiny na lodi Beagle, v níž Darwin pět let cestoval a ukládal vzorky sesbírané u pobřeží Jižní Ameriky, Austrálie, a především na ekvádorském souostroví Galapágy.

Darwin žil v kentském domě po čtyři desetiletí svého života až do smrti a právě zde také sepsal nejslavnější práce. „Je to velmi působivé. Myslím, že tu člověk pocítí skutečnou atmosféru rodinného života Darwinových,“ ocenila připravovanou výstavu Sarah Darwinová, Charlesova prapravnučka a bioložka Přírodovědného muzea v Londýně. „V tom domě se zřejmě dařilo lidem i myšlenkám,“ dodala.

Rekonstrukce se ujala společnost English Heritage. Její šéf profesor Barry Cunliffe řekl, že „se dům stal důležitým bodem na mezinárodní mapě míst spojených s vědeckým dědictvím“. Instalace v prvním patře přišla na milion liber (dvaatřicet milionů korun). K vidění jsou tu i multimediální materiály, jimiž návštěvníka provádí například známý autor přírodovědných filmů David Attenborough.

Pokoje v přízemí nabízejí pohled do rodinného života Darwinových. Je tu místnost s kulečníkem, jídelna s porcelánovou soupravou firmy Wedgwood zděděnou po Darwinově matce Susannah Wedgwoodové, obývací pokoj s krbem a pianem, na nějž hrávala Darwinova manželka. Na pianu stojí dva květináče, v nichž prý Darwin pozoroval chování žížal za zvuku rodinného koncertování.

Slavit budou také Galapágy
„Máme zde první vydání spisu O vzniku druhů a také osobní věci, jako je snubní prsten. Chcete-li nahlédnout do Darwinova myšlení, přijďte a získejte představu o tom, jak žil,“ uvedla o výstavě Jenny Cousinsová z English Heritage.

Narození slavného biologa, jenž vědecky zpochybnil biblický pohled na stvoření světa, si letos svět připomene také na Galapágách, kde se bude konat Světový summit věnovaný evoluci.
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat