13. dubna 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dopřejte si aférku. Seznamka pro nevěrníky pokouší v Koreji zákon

Seznamka v Koreji - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seznamka v Koreji - ilustrační | foto: Shutterstock

SOUL Noel Biderman tvrdí, že mu nic neruší klidné spaní poté, co v Jižní Koreji spustil provoz seznamky pro potenciální nevěrníky. A to přesto, že v Jižní Koreji stále platí zákon, podle nějž za manželskou nevěru hrozí až dva roky ve vězení, napsala agentura AFP.

Biderman je ředitelem v Kanadě sídlící společnosti AshleyMadison.com, která funguje pod oficiálním sloganem: "Život je krátký. Dopřejte si aférku." Jeho servery působí ve 35 zemích světa, kde mají 25 milionů registrovaných uživatelů. A minulý měsíc mezi tyto země přibyla i Jižní Korea.

ČTĚTE TAKÉ:

Během týdne se zaregistrovalo 46 000 uživatelů a Biderman uvedl, že společnost počítá s členstvím kolem půl milionu, což je asi jedno procento celkové populace. Společnost není v Asii žádným nováčkem - už funguje v Japonsku, Indii a Hongkongu - ale Jižní Korea představuje riziko v podobě zákona z roku 1953, který kriminalizuje nevěru.

Biderman věří, že tento zákon je "zoufale zastaralý", ale přesto dodržel radu právníků a nejel na spuštění provozu serveru v Koreji osobně. Trvá ale na tom, že jeho internetové stránky jen usnadňují aktivitu, která je univerzální a překračuje všechny společenské a zeměpisné hranice.

Útok na morálku, míní Singapur

"Nevěra je přítomná v asijské kultuře stejným způsobem, jakým je přítomná v jakékoli jiné kultuře na světě," řekl v telefonickém rozhovoru z New Yorku. Ale ne každá vláda tento argument vnímá jako důvod, proč na svém území vítat přítomnost společnosti AshleyMadison.

Singapurský úřad pro rozvoj médií webovou stránku zakázal v listopadu loňského roku s odůvodněním, že její existence "představuje útok na rodinné hodnoty a veřejnou morálku".

Tradiční společnosti

Stejně jako Singapur i Jižní Korea je moderní, ale společensky konzervativní, zvláště pak pokud jde o internet. V loňském roce bylo vymazáno 23 000 korejských internetových stránek a dalších 63. 00 zablokováno na žádost komise pro pravidla komunikace KCSC, kterou převážně jmenuje korejská vláda. Jejím hlavním terčem byla pornografie, prostituce a gamblerství.

Oficiální činitel KCSC na dotaz AFP sdělil, že komise "bedlivě sleduje" stránky AshleyMadison od jejich spuštění. "Víme, že tento server je problematický, a v současnosti probíhají vnitřní diskuse o tom, co s ním dělat," dodal.

Zákon o něvěře

Jihokorejský zákon o nevěře nemá příliš odrazující efekt a případná odsouzení obvykle vyústí v podmíněný trest než skutečné poslání za mříže. Stíhat nevěru je možné jen po podání stížnosti a případ je uzavřen, pokud žalující strana stížnost stáhne.

A zatímco ještě v roce 2004 bylo na základě tohoto zákona bylo potrestáno 216 lidí trestem vězení, v roce 2008 už to bylo jen 42 lidí. Jižní Korea má asi 48,7 milionu obyvatel.

Přesto ale zákon nadále zůstává v zákoníku a v zemi není nijak velký tlak veřejného mínění na jeho vyškrtnutí. Jeho dopad pocítil například v roce 2011 křesťanský pastor, kterého soud poslal na 18 měsíců do vězení za desetiletí trvající poměr se ženou, kterou sám oddával. Stížnost na ně oba podal zhrzený manžel.

Lidovky.cz, ČTK