Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Adventní zabijačka či čarodějnice Befana. Jak se slaví Vánoce jinde?

Sváteční večeře má svoje pravidla. Znáte je? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sváteční večeře má svoje pravidla. Znáte je? | foto: Shutterstock

PRAHA Vánoční svátky mají rozličné podoby, záleží na tom, ve které zemi je trávíte. Někde povečeříte adventní zabijačku, jinde vyrazíte na grilování na pláži. Prolétněte krátce, jak se slaví Vánoce v různých koutech světa.

Itálie

Dárky děti dostávají ke své posteli v noci na 25. prosince teprve posledních několik let. Rodina se o tomto svátku scházela vždy, nadílka k němu ale nepatřila. Děti obdarovávala až 6. ledna čarodějnice Befana, která na koštěti létala od domu k domu.

Španělsko

Důležitým vánočním rituálem je tah šťastných čísel ve vánoční loterii. „Lotería de Navidad“ je nejstarší a největší loterií světa. Dva dny před Štědrým dnem se rozdávají miliardy eur a všichni doufají, že vyhrají hlavní cenu - „tlusťocha“ (El Gordo).

Nizozemsko

Středobodem vánočních svátků je slavnostní večeře „kerstdiner“ v rodinném kruhu. Už v listopadu přichází svatý Mikuláš (Sinterklaas). S pomocníkem černým Petrem (Zwarte Piet) přijíždí na vyzdobeném parníku plném dárků. Vrchol přichází 5. prosince na Večer balíčků (Pakjesavond), kdy si lidé vyměňují dárky.

V Nizozemí nosí dětem dárky Mikuláš a jeho pomocník Černý Petr.

V Nizozemí nosí dětem dárky Mikuláš a jeho pomocník Černý Petr.

Polsko

U slavnostní tabule o Štědrém večeru se pojídají jen bezmasá jídla, ale s tradičními dvanácti chody nikdo nezůstane o hladu. V mnoha rodinách se prostírá o jedno místo navíc pro nečekaného hosta. Podle jedné z legend mohou o vánoční noci mluvit i zvířata.

Rumunsko

Typická je adventní zabijačka. Když někdo v hovorové řeči řekne, „ten zabíjí prase“, znamená to, že dotyčný myslí na Vánoce. Děti chodí dům od domu a zpívají koledy - za sladkosti i za peníze.

Bulharsko

O Štědrém večeru se jí lichý počet tradičních bezmasých jídel. Ve zvláštní oblibě jsou červené papriky plněné rýží a rolády z vinných listů či ze zelí. Ze stolu se po večeři zásadně nesklízí, aby se během noci mohli najíst i zemřelí.

Řecko

Mnoho Řeků si místo vánočního stromečku do svých zahrad či do oken staví malé loďky ozdobené vánočními světly. Dárky dostávají nikoli o Vánocích, ale v noci ze Silvestra na Nový rok. Pod postel je dává svatý Basil.

Rusko

Děda Mráz nosí dětem dárky na Silvestra. Rodiny se scházejí u jedličky a společně večeří. Ruské ortodoxní Vánoce se slaví podle juliánského kalendáře o 13 dní později než ty české.

 Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto)

Děda Mráz v ruském Krasnojarsku (ilustrační foto)

USA

Vánoční zvyky jsou směsicí tradic zemí původu jejich obyvatel. V noci na 25. prosince přiletí Santa Claus na svých saních a komínem prolézá do domu. Tam plní dětem vánoční punčochy svými dárky.

Mexiko

Vánoční zvyky mají svůj původ ve španělské koloniální době. Veselé průvody (posadas) určují podobu Vánoc na ulicích. Představují putování svaté rodiny při hledání příbytku.

Jižní Afrika

V pobřežních oblastech lidé často míří na druhý svátek vánoční na piknik a grilování na pláže. V chudinských čtvrtích je znamením luxusu porážka ovce, mnozí si ale musí vystačit jen se slepicí.

Konžané se krásně obléknou, dopoledne chodí po vesnici v průvodu a zpívají...

Konžané se krásně obléknou, dopoledne chodí po vesnici v průvodu a zpívají...

Namibie

Kmen Hererů rozprostírá kůže zabitých volů či koz chlupatou stranou na zem před „svatý oheň“. Muži po kůžích pak dupou, což jim má přinést štěstí.

Etiopie

Tady se slaví Vánoce v noci ze 6. na 7. ledna. Věřící přicházejí na několikahodinové mše do kostelů celí v bílém. Po třiačtyřicetidenním půstu pak následuje hostina, kde se podává maso s ostrými omáčkami.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!