Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřevořezbu ze 16. století zrestauroval učitel výtvarné výchovy. Tady je výsledek

Magazín

  6:00
Estella - Že restauraci historických soch je lepší nechat na expertech, to už teď ví španělská církev. Zjistila to potom, co nechala dřevěnou skulpturu z 16. století „opravit“ učitelem výtvarné výchovy. Úředníci v oblasti kultury označují výsledek neslavného pokusu za děsivý. Není to přitom poprvé, co ve Španělsku neúspěšně bojují s restaurací církevních památek.

Původní a nová podoba zrestaurované sochy svatého Jiří. foto: Artus Restauración Patrimonio

Jak informovala BBC, původní jezdeckou dřevěnou sochu svatého Jiřího, římkého vojáka, nově ozvláštnil ostře růžový obličej, pestrobarevné brnění a nepříliš oduševnělý výraz.

Místní úředníky v městě Estella na severu Španělska nepovedený zásah do uměleckého díla pobouřil: zejména jim vadí to, že o chystané restauraci nevěděli předem. „O plánu nevěděla radnice ani regionální vláda,“ řekl Guardianu starosta města Koldo Leoz.

Farář přitom tvrdí, že jeho úmysly byly dobré. Sochu údajně chtěl jen vyčistit, nezamýšlel její restauraci. „Už nemůžeme tolerovat další útoky na naše kulturní dědictví,“ vydala ve svém prohlášení Španělská asociace pro zachování umění (ACRE). „Ukazuje se děsivý nedostatek citu, který je potřeba pro tento druh práce,“ píše se v prohlášení.

26.června 2018 v 20:16, příspěvek archivován: 27.června 2018 v 08:36

In this restoration blunder, a 16th-century polychrome statue of Saint George was restored to look more like a 21st-century statue of a Michael Cera–type, dressed for a knight-themed costume party. #sacredart #interfaithart https://t.co/fUUXwiBbzJ

Španělé už mají s nepovedenou opravou uměleckých děl zkušenosti. Před šesti lety svět obletěla zpráva o staré ženě, která se rozhodla vlastními silami zrestaurovat fresku Ježíše Krista. Lidé ale výsledek přirovnávali k vlasaté opici nebo oteklému ježkovi.

Původní podoba fresky Ježíše Krista

Původní podoba fresky Ježíše Krista

"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista

"Zrestaurovaná" freska Ježíše Krista

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!