Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřevorubec našel raritu: dalekohled zarostlý ve stromě

Magazín

  16:50
LOŠTICE - Kuriózní nález loni na podzim potěšil dřevorubce, který kácel stromy nedaleko Vranové Lhoty na Svitavsku. V kmeni vzrostlého buku objevil zarostlý dalekohled starý desítky let. Ojedinělého kousku, jenž zřejmě pochází z doby druhé světové války, se ujal jeho přítel, umělecký řezbář Jaroslav Beneš z Loštic, v jehož dílně nyní na půl přírodní exponát získává novou podobu.

V kmeni vzrostlého buku zarostlý dalekohled starý desítky let foto: Galgonek Vladislav ČTK

Přes šedesát let starý strom ukrýval dalekohled desítky let. Navzdory povětrnostním vlivům zůstal ve výborném stavu. Dřevař jej objevil náhodou.

Lidový umělecký řezbář Jaroslav Beneš se zarostlým dalekohledem starým desítky let "Kácel buk a ten spadl, ale naštěstí takovým způsobem, že dalekohled o nic nezavalil a nerozbil se. Když pak řezal metrové klády, přišel na to, že je v něm dalekohled zarostlý," popisoval Beneš.

Dalekohled z války
Jak dlouho strom své kuriózní tajemství ukrýval a za jakých okolností se na něm dalekohled objevil, už dnes zřejmě nikdo přesně nezjistí. Řezbář i nálezce si ale myslí, že pochází z válečných časů. "Za druhé světové války poblíž spadlo britské letadlo. Můžeme se domnívat, že z něj dalekohled vypadl, nebo že spadl pilotovi, když se katapultoval," nastínil řezbář jednu z variant.

Stejně tak jej ale podle Beneše zavěšený na stromě mohl zapomenout myslivec nebo voják, který lesem za války procházel. Kdo dalekohled vyrobil, ale zůstane tajemstvím. Výrobní číslo je totiž ve dřevě zarostlé.

Lidový umělecký řezbář Jaroslav Beneš se zarostlým dalekohledem starým desítky let

Loštický řezbář nejprve ojedinělý kus dřeva ošetří a zakonzervuje. Poté bude směřovat do rukou kováře, který musí kmen stáhnout, než si jej nálezce doma vystaví. "Je to krásné, když dřevo žije a je v něm ještě navíc kus historie," doplnil Beneš. Řezbář, a mimo jiné i autor známého loštického betlému, už sice rarit, které umí příroda vytvořit, viděl nespočet, s podobně výjimečným nálezem se ale ani on zatím nikdy nesetkal.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat