Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřevorubec našel raritu: dalekohled zarostlý ve stromě

Magazín

  16:50
LOŠTICE - Kuriózní nález loni na podzim potěšil dřevorubce, který kácel stromy nedaleko Vranové Lhoty na Svitavsku. V kmeni vzrostlého buku objevil zarostlý dalekohled starý desítky let. Ojedinělého kousku, jenž zřejmě pochází z doby druhé světové války, se ujal jeho přítel, umělecký řezbář Jaroslav Beneš z Loštic, v jehož dílně nyní na půl přírodní exponát získává novou podobu.

V kmeni vzrostlého buku zarostlý dalekohled starý desítky let foto: Galgonek Vladislav ČTK

Přes šedesát let starý strom ukrýval dalekohled desítky let. Navzdory povětrnostním vlivům zůstal ve výborném stavu. Dřevař jej objevil náhodou.

Lidový umělecký řezbář Jaroslav Beneš se zarostlým dalekohledem starým desítky let "Kácel buk a ten spadl, ale naštěstí takovým způsobem, že dalekohled o nic nezavalil a nerozbil se. Když pak řezal metrové klády, přišel na to, že je v něm dalekohled zarostlý," popisoval Beneš.

Dalekohled z války
Jak dlouho strom své kuriózní tajemství ukrýval a za jakých okolností se na něm dalekohled objevil, už dnes zřejmě nikdo přesně nezjistí. Řezbář i nálezce si ale myslí, že pochází z válečných časů. "Za druhé světové války poblíž spadlo britské letadlo. Můžeme se domnívat, že z něj dalekohled vypadl, nebo že spadl pilotovi, když se katapultoval," nastínil řezbář jednu z variant.

Stejně tak jej ale podle Beneše zavěšený na stromě mohl zapomenout myslivec nebo voják, který lesem za války procházel. Kdo dalekohled vyrobil, ale zůstane tajemstvím. Výrobní číslo je totiž ve dřevě zarostlé.

Lidový umělecký řezbář Jaroslav Beneš se zarostlým dalekohledem starým desítky let

Loštický řezbář nejprve ojedinělý kus dřeva ošetří a zakonzervuje. Poté bude směřovat do rukou kováře, který musí kmen stáhnout, než si jej nálezce doma vystaví. "Je to krásné, když dřevo žije a je v něm ještě navíc kus historie," doplnil Beneš. Řezbář, a mimo jiné i autor známého loštického betlému, už sice rarit, které umí příroda vytvořit, viděl nespočet, s podobně výjimečným nálezem se ale ani on zatím nikdy nesetkal.

Autor: