Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Drive-through‘ zpověď a letecké žehnání. Církev kvůli koronaviru zkouší originální alternativy praktikování víry

Kněz Scott Holmer zpovídá věřící na parkovišti kostela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněz Scott Holmer zpovídá věřící na parkovišti kostela. | foto: St. Andrew the Confessor Catholic Church

Bowie/Lublin/Vroclav Kvůli koronaviru muselo již mnoho kostelů v Evropě i ve Spojených státech přerušit svůj provoz. Zatímco se kostelní lavice vyprázdnily, církve sahají k mnohdy neortodoxním způsobům praktikování víry - od zpovědi z auta až po letecké modlitby za vymýcení nákazy.

V americkém státě Maryland začal například katolický farář Scott Holmer nabízet takzvané „drive through” zpovědi. Jedná se o koncept, který používají fastfoodové řetězce - zákazník si z auta objedná, následně u výdejního okénka vyzvedne jídlo a jede dál.

V tomto případě zpověď probíhá tak, že farář sedí na parkovišti u kostela a věřící se mohou zpovídat ze svých aut, čímž se předejde riziku přenosu viru. Na zpovědi si farář vyhradil každý den 45 minut, v neděli ovšem na parkovišti sedí celých pět hodin. V případě deště je zpověď zrušená.

Pokud si to zpovídající přeje, kněz si může zavázat oči, aby zpověď zůstala anonymní. Když v autě přijede více osob, ostatní z auta vystoupí a počkají opodál, případně se postupně vystřídají. Provoz aut na parkovišti koriguje seminarista.

Podle příspěvků na sociálních sítích se zdá, že o originální způsob zpovědí je velký zájem. „Kněží musí být kreativní, aby lidem přinesli Krista, když to teď již není možné v našich kostelech,” řekl Holmer týdeníku Catholic Standard. V rozhovoru dodal, že doufá, že si lidé v těchto náročných časech zachovají naději a budou více vděční za bohoslužby.

Kromě Spojených států se inovativní způsoby praktikování víry rozvinuly i v Evropě. Kněz Miroslaw Matuszny například v úterý obcházel ulice polského Lublinu a s relikvií svatého Antonína v rukách se hlasitě modlil za konec koronavirové nákazy. Okolní věřící vyzýval, aby se k němu připojili zpoza oken. Osamocenou pouliční modlitbu nakonec faráři zakázala lublinská arcidiecéze, údajně proto, že ji o své aktivitě dopředu neinformoval.

Farář Cezary Chwilczyński žehná městu Vratislav.
Polský kněz v ulicích Lublinu modlí za ukončení nákazu koronaviru.

V polské obci Żórawina ve Slezsku zvolil farář Cezary Chwilczyński akčnější způsob modlitby. V letadle se vznesl nad nedaleké historické město Vratislav a zpoza paluby s Pannou Marií a relikvií papeže Jana Pavla II. se modlil za vymýcení nákazy v Polsku i v celém světě. Kněz následně v rozhovoru pro polskou stanici  TVN24 uvedl, že je fanoušek létání a v minulosti dokonce pracoval pro polskou aerolinku LOT.

Mnoho kostelů vyřešilo zákaz shromažďování online přenosy ze mší, které mohou věřící sledovat z domovů. Tímto způsobem publikuje přenosy například pražský kostel Panny Marie Sněžné, kostel svatého Tomáše v Brně a další, jejich plný seznam je pak dostuný na adrese MšeOnline.cz.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!