14. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Důchodce kupoval dříví, dostal Kalašnikovy

Kalašnikov, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kalašnikov, ilustrační foto | foto: Reprofoto

Penzista v Udmurtsku na východě evropské části Ruska se nestačil divit, jaké dříví na zátop si pořídil od kolemjedoucího šoféra kamionu. Odkoupené dřevěné bedny chtěl rozštípat na třísky a polínka, ale po vypáčení víka nalezl uvnitř legendární útočné pušky Kalašnikov.

Sousedi ve vsi Sovchoznyj prý nyní důchodci neřeknou jinak než "zbrojní baron", vždyť na dvorku měl 64 beden se 79 "automaty", 253 zásobníky a ještě kupu náhradních dílů ke zbraním.

Podle kriminalistů, kteří celý náklad zkonfiskovali, bedny penzistovi prodal devětatřicetiletý šofér soukromé firmy, který náklad vezl z nedaleké zbrojovky Ižmaš do šrotu. Cestou si však usmyslel si trošku přivydělat.

Zbraně byly zastaralého typu AKM, vyvinutého v roce 1959, tedy nejspíše z 60. či 70. let minulého století. Do zbrojovky je k sešrotování odeslalo ministerstvo obrany, které má sklady natolik plné modernějších verzí stejné útočné pušky, že produkci iževské zbrojovky nedávno přestalo odebírat.

Humorná příhoda, zapadající do pověsti kalašnikovů jako nejrozšířenějších zbraní světa, ještě může mít vážnější dohru, pokud vyšetřovatelé neuvěří řidiči, že netušil, co v bednách vlastně veze. Opletačkám se nejspíše nevyhnou ani šéfové zbrojovky. Osobní návštěvu v podniku už přislíbil nový vicepremiér pro zbrojní výrobu Dmitrij Rogozin.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz