Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Duhový týden. V Praze začal festival s gay a lesbickou tematikou Prague Pride

17 tisíc lidí se zůčastnilo pochodu Prague Pride. Někteří šli i pod obří... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 17 tisíc lidí se zůčastnilo pochodu Prague Pride. Někteří šli i pod obří... | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Výstavami a dalšími doprovodnými akcemi začal dnes v Praze šestý ročník festivalu Prague Pride, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT). Během týdne nabídne více než 130 kulturních, společenských, diskusních i sportovních událostí a vyvrcholí jako tradičně sobotním průvodem.

Už dnes odpoledne od 17:00 mohou zájemci navštívit Centrum queer paměti v ulici Na Strži na Pankráci, které uchovává prameny a sbírky související s českou LGBT minulostí a které za svou činnost obdrželo letos cenu bePROUD neboli „buď hrdý“. „Zájemci uvidí malou výstavu, která je průřezem gay a lesbického hnutí v Česku zhruba od 19. století. Jednotlivé panely se věnují každodennímu životu i perzekucím zástupců gay a lesbické komunity,“ řekl zástupce centra Pavel Bílek.

Návštěvníci si mohou mimo jiné přečíst o místech, kde se gayové a lesby scházeli. Ne každý podle Bílka věděl, že takovým tradičním místem bylo od dob první republiky až do konce 80. let minulého století první patro v hotelu Evropa na Václavském náměstí. Znovu bude centrum, které v průběhu roku pořádá přednášky, diskuse i projekce, otevřeno tuto neděli od 12:00.

Vlajky, transparenty a barvy, tak vypadá průvod Prague Pride
Průvod překročil Vltavu a zamířil na Letnou

Kromě toho si mohou zájemci od pondělí prohlédnout výstavy s LGBT tématikou v galerii Langhans, v Americkém centru na Malé Straně či v galerii Litera v Karlíně.

Dnes od 18:00 hodin se pak na Střeleckém ostrově uskuteční zahajovací koncert, na kterém vystoupí Adam Mišík, Vladivojsko, Matěj Kašpar, Jan Bendig a Jitka Zelenková. Zvláštním hostem večera bude gay aktivista a vnuk slavného herce Omar Sharif Jr., který po zveřejnění své sexuální orientace emigroval z rodného Egypta do Kanady.

Festival pokračuje až do neděle 14. srpna. Hlavním tématem letošního ročníku je láska, ale festival se bude věnovat rovněž několika tematickým oblastem, kterými jsou rodina, prevence AIDS a transgenderová problematika. Připraven je program pro rodiče z LGBT komunity, kteří už děti v takzvaných duhových rodinách vychovávají, i pro homosexuální páry, které by chtěly založit rodinu. Uskuteční se také debata pro rodiče, jejichž potomek je lesba nebo gay.

Průvod hrdosti

Preventivní program proti nákaze virem HIV zahrnuje workshop České společnosti AIDS pomoc, jehož účastníci se naučí praktické triky s kondomem. Při festivalu bude v Praze rozdáno 10.000 kondomů a lidé se budou moci nechat přímo v terénu otestovat na virus HIV.

Vrcholem festivalu bude jako tradičně sobotní průvod s alegorickými vozy, který půjde z Václavského náměstí na Letnou. Průvod, kterého v minulých letech účastnily tisíce lidí, letos uctí minutou ticha památku obětí červnového útoku v nočním klubu v Orlandu, kde útočník zastřelil 49 lidí, převážně homosexuálů.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...