Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva tisíce lidí se spojilo kvůli obřímu jackpotu. Každý by dostal milion

Magazín

  17:23
MODENA - Kvůli dnešnímu losování rekordního jackpotu ve výši bezmála 136 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) populární italské loterie SuperEnalotto se v Modeně spojilo asi 2000 lidí. Vsadili celkem 19.000 kombinací čísel od jedné do devadesáti v naději, že se jim podaří "trefit" vítěznou šestici čísel.
Loterie (ilustrační foto)

Loterie (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V případě výhry by si každý účastník, který investoval 40,5 eura, odnesl 56.000 eur (1,4 milionu korun). Losovat se mělo původně v sobotu, ale protože na ten den připadl svátek Nanebevzetí Panny Marie, bylo odloženo na dnešek. V neděli se v Itálii nelosuje.

Astronomická výše jackpotu přitáhla hráče nejen z Itálie, ale i z okolních zemí. Sázkové kanceláře u italských hranic zaplavili sázkaři ze Švýcarska, Francie a Rakouska. Z Německa do přímořského letoviska Rimini bylo v neděli dokonce vypraveno letadlo, aby si ti, kdo sní o desítkách milionů eur na kontě, mohli vsadit. Šlo o vítěze soutěže, kterou při příležitosti sázkařské horečky uspořádaly jedny německé noviny.

Jediným výhercem je zatím italský stát. Od začátku roku hráči prosázeli 2,04 miliardy eur, aby jackpot získali. Polovina této sumy připadá státní kase.

Částka, o kterou se v SuperEnalottu hraje, je v současnosti nejvyšší v Evropě, nikoli však na světě. V americké loterii Powerball, která se hraje ve 20 státech, se výhra o víkendu dostala na 245 milionů dolarů, což odpovídá skoro 174 milionům eur (téměř 4,5 miliardy korun). Nicméně výherce částku na rozdíl od italské loterie nedostane vyplacenou celou.

Autor: