Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dvě třetiny zaměstnanců v práci stahují porno

Kybernetický sex (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetický sex (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zhruba 70 procent uživatelů internetu v malých a středních firmách si prohlíží nebo stahuje erotický obsah. Mimopracovními aktivitami na internetu tráví pracovníci v průměru hodinu denně. Vyplývá to z informací společnosti truconneXion a znaleckého ústavu Apogeo Esteem.

Zatímco u erotiky jde podle Ivana Janouška z Apogea téměř výhradně o mužské uživatele, ženy nejčastěji prohlížejí stránky s bulvárním obsahem či nakupují. Muži i ženy rovným dílem využívají firemní internet pro nákupy či výběr zboží. Facebook je potom doménou hlavně uživatelů ve věkové kategorii 18-35 bez ohledu na jejich pohlaví.

Nejproblematičtější je stahování a ukládání erotického obsahu do firemních počítačů, protože tím dochází ke kriminalizaci zaměstnavatele. "Zatímco za sex na pracovišti by zaměstnanci hrozil vyhazov, sledování porna toho nejhrubšího zrna v pracovní době je téměř bez rizika. Zaměstnavatelé se totiž o nekalých aktivitách zaměstnanců ve virtuálním počítačovém světě dovědí jen obtížně. Bojí se porušení zákonů, zejména těch vyplývajících z Listiny základních práv a svobod," dodal Janoušek.

Zájem podniků o konzultace v oblasti možného zneužívání firemní výpočetní techniky k soukromým účelům se meziročně zvýšil o polovinu. Největším problémem je zneužívání pracovní doby, ohrožení zabezpečení firemních dat a zanedbávání pracovních povinností.

Jednoduchá aplikace může zabránit opileckým trapasům na Facebooku - ilustrační foto.

Na zneužívání výpočetní techniky je proto třeba myslet již v pracovních smlouvách. Tam lze jasně definovat práva a povinnosti uživatelů. "Třeba to, že e-mail slouží výlučně pro pracovní korespondenci, že komunikace prostřednictvím ICQ, Skypu či Facebooku není dovolena nebo že není možné na počítače instalovat soukromý software," uvedli autoři průzkumu.

Zaměstnavatelé sice mohou například sledovat dobu strávenou prohlížením internetových stránek, frekvenci využívání klávesnice nebo počet vytištěných stránek z tiskárny, vlastní obsah komunikace podle současných zákonů monitorovat nesmí.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!