Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dvě třetiny zaměstnanců v práci stahují porno

Kybernetický sex (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetický sex (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Zhruba 70 procent uživatelů internetu v malých a středních firmách si prohlíží nebo stahuje erotický obsah. Mimopracovními aktivitami na internetu tráví pracovníci v průměru hodinu denně. Vyplývá to z informací společnosti truconneXion a znaleckého ústavu Apogeo Esteem.

Zatímco u erotiky jde podle Ivana Janouška z Apogea téměř výhradně o mužské uživatele, ženy nejčastěji prohlížejí stránky s bulvárním obsahem či nakupují. Muži i ženy rovným dílem využívají firemní internet pro nákupy či výběr zboží. Facebook je potom doménou hlavně uživatelů ve věkové kategorii 18-35 bez ohledu na jejich pohlaví.

Nejproblematičtější je stahování a ukládání erotického obsahu do firemních počítačů, protože tím dochází ke kriminalizaci zaměstnavatele. "Zatímco za sex na pracovišti by zaměstnanci hrozil vyhazov, sledování porna toho nejhrubšího zrna v pracovní době je téměř bez rizika. Zaměstnavatelé se totiž o nekalých aktivitách zaměstnanců ve virtuálním počítačovém světě dovědí jen obtížně. Bojí se porušení zákonů, zejména těch vyplývajících z Listiny základních práv a svobod," dodal Janoušek.

Zájem podniků o konzultace v oblasti možného zneužívání firemní výpočetní techniky k soukromým účelům se meziročně zvýšil o polovinu. Největším problémem je zneužívání pracovní doby, ohrožení zabezpečení firemních dat a zanedbávání pracovních povinností.

Jednoduchá aplikace může zabránit opileckým trapasům na Facebooku - ilustrační foto.

Na zneužívání výpočetní techniky je proto třeba myslet již v pracovních smlouvách. Tam lze jasně definovat práva a povinnosti uživatelů. "Třeba to, že e-mail slouží výlučně pro pracovní korespondenci, že komunikace prostřednictvím ICQ, Skypu či Facebooku není dovolena nebo že není možné na počítače instalovat soukromý software," uvedli autoři průzkumu.

Zaměstnavatelé sice mohou například sledovat dobu strávenou prohlížením internetových stránek, frekvenci využívání klávesnice nebo počet vytištěných stránek z tiskárny, vlastní obsah komunikace podle současných zákonů monitorovat nesmí.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!