8. června 2014 6:30 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dvojník čínského prezidenta úspěšně podniká. Díky svému vzhledu

Dvojník čínského prezidenta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dvojník čínského prezidenta | foto: ČTK

PEKING  zákazníky rozhodně nemá nouzi výrobce a prodavač masových koláčků Šao Ťien-chua z centrální části Číny. Výjimečná ovšem není kvalita jeho produktu, ale jeho vlastní podoba - vypadá totiž jako dvojník prezidenta Si Ťin-pchinga, napsala agentura AFP.

Značnou podobu dokazuje řada fotografií, které se objevily online a jen dál zvyšují Šaovu popularitu. Muž, který provozuje pouliční stánek s občerstvením ve městě Čchang-ša v provincii Chu-nan, je neustále obklopený zákazníky, kteří si chtějí nejen nakoupit, ale také se s ním vyfotit.

Ztracený bratr i prezident mezi prostým lidem

Nejrušnější provoz prý zažívá po skončení výuky na nedaleké univerzitě. "Občas dělám i 1600 koláčků denně," řekl novinářům. Na oblíbených čínských sociálních sítích se už objevily vtipy pohrávající si s myšlenkou, zda Šao není "dávno ztraceným prezidentovým bratrem". A někteří dokonce tvrdí, že by mohlo jít o samotného prezidenta, který se v přestrojení vydal mezi "prostý lid".

Čínský nejvyšší představitel se od nástupu k moci v roce 2012 snaží podporovat dojem, že se ničím neliší o obyčejných lidí. Proto si například na některých fotografiích sám drží deštník, nechal se vidět při předvádění svých fotbalových dovedností i při konzumaci knedlíčků vařených v páře v pekingské restauraci.

Velký poprask v loňském roce vyvolala zpráva hongkongských novin, podle nichž jel Si Ťin-pching v Pekingu obyčejným taxíkem. Tuto informaci ale oficiální tisková agentura Nová Čína promptně popřela a na internetu byly zablokovány vyhledávací výrazy spojující slova Si Ťin-pching a taxi.

Lidovky.cz, ČTK