Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ekologové v Brně letos nabízejí asi 1100 jedliček v květináčích

Jedle (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedle (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Také letos si mohou lidé koupit v Brně místo klasického vánočního stromku zhruba půl metru vysokou jedli bělokorou zasazenou v květináči. Ekologové jich nabízejí asi 1100, k dostání budou pondělí. Na jaře je zájemci budou moci vysadit v lesích mezi Vranovem a Svinošicemi na Brněnsku, řekla koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek.

„Loni se prodalo asi 900 stromků, poptávka byla ale vyšší. Letos jsme jich proto u firmy Lesy města Brna objednali raději více,“ uvedla Žižková. Lidé si je mohou zakoupit na 12 místech, například na pobočkách Nadace Veronica, ve školském zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka nebo v EkoCentru Brno.

Proč jedle?

Ekologové záměrně prodávají jedle bělokoré. Jde o původní dřevinu v Čechách a na Moravě, která ale z lesů v uplynulých desetiletích kvůli intenzivní těžbě téměř vymizela. Společné výsadby se pravidelně účastní desítky lidí, letos na jaře jich stromek přišlo zasadit asi 350. Lidé organizovaně zasadili přes 2000 stromků, jedličky si ale sázejí také u svých domů, chalup a chat.

Nejvíce lidí si pro stromky v květináčích chodí do Zeleného domu v Panské ulici. Oproti předchozím rokům ale stromek zdražil, a to z 99 korun na 120 korun. „Původní cena se držela už opravdu dlouhá léta a náklady na pěstování se za tu dobu přece jen zvedly. Letos navíc bylo sucho, a kdyby se stromky pravidelně nezalévaly, nepřežily by. I náklady na zalévání zvedly jejich cenu,“ uvedla Žižková.

Ke každému stromku dostane kupující podrobný návod, jak se o něj má přes zimu start. Cílem akce je, aby po svátcích ubylo použitých vánočních stromů v odpadcích.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?