26. září 2012 15:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Eunuchové žili déle než "běžní" muži, až o dvacet let

Stáří. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stáří. (Ilustrační foto) | foto: Reprofoto

LONDÝN Eunuchové žili déle než muži, kteří varlata mají, vyplynulo z výzkumu kastrátů, kteří v minulosti působili u korejského královského dvora. Informovala o něm agentura Reuters.

Vědci zjistili, že eunuchové sloužící příslušníkům dynastie Čoson, která v Koreji vládla v letech 1392 až 1910, se v průměru dožívali 70 let. To je od 14 do 19 let déle než "běžní" muži z podobných sociálních a ekonomických poměrů. Králové, kterým sloužili, se v průměru dožívali jen 47 let.

Tři ze zkoumaných 81 eunuchů se dočkali stovky i vyššího věku. V této skupině se století vyskytovali asi 130krát častěji, než je to v současnosti obvyklé v rozvinutých zemích.

V minulosti někteří chlapci v Koreji podstupovali kastraci, aby se mohli zúčastnit života privilegované vrstvy u královského dvora. Ti, kteří sloužili členům dynastie Čoson, se mohli ženit a adoptovat děti.

Výjimečný životní styl

Autoři výzkumu se domnívají, že dlouhověkost královských eunuchů nesouvisela jen s jejich výjimečným životním stylem.

"S výjimkou několika žila většina z nich mimo palác; v paláci přebývali jedině, když byli ve službě," řekl Min Kjung-čin z inčchonské Univerzity Inha. Výsledky studie vyšly v odborném časopise Current Biology.

Z dřívějších výzkumů vyplynulo, že u savců žijí samice obvykle déle než samci. Jedním z vysvětlení je, že hormon testosteron oslabuje imunitní systém a zvyšuje riziko srdečního onemocnění. Vědci také zjistili, že kastrace u zvířat často prodlužuje délku života, ale v případě lidí nebyly výsledky jednoznačné.

Lidovky.cz, ČTK