Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stará malba v italské Florencii skrývala da Vinciho ztracenou fresku

Magazín

  14:44
FLORENCIE - Odborníci objevili v italské Florencii ztracenou fresku Leonarda da Vinciho. Našli ji pod přemalbou Giorgia Vasariho umístěnou v interiéru florentské radnice Palazzo Vecchio.

Freska Giorgia Vasariho v prostorách florentského Palazzo Vecchio, pod níž byla nalezena stará malba Leonarda da Vinciho. foto: Reprofoto

Nástěnná malba renesančního mistra Leonarda da Vinciho byla po staletí považována za ztracenou. Odborníkům se pomocí mikrokamer podařilo pod freskou Giorgia Vasariho nalézt stopy pigmentů, které možná na zeď nanesl právě Leonardo. Oznámil to dnes vědecký tým na tiskové konferenci ve Florencii.

Leonardo da Vinci

Žil v letech 1452 až 1519.

Italský renesanční malíř, sochař a architekt. Vytvářel anatomické náčrtky a vynalezl různé létací, pracovní a válečné stroje a nástroje.

Mezi nejznámější díla patří nástěnná malba Bitva u Anghiari, kterou byla právě nyní nalezena v Itálii, dále malba Poslední večeře, která se nachází v milánském kostele Santa Maria delle Grazie a například také slavný obraz Mony Lisy (La Gioconda) umístěný v prostorách pařížské galerie Louvre.

Freska znázorňující bitvu u Anghiari byla dosud známá pouze díky četným kopiím. Leonardo ji v Palazzo Vecchio vytvořil začátkem 16. století, zůstala však nedokončená a při pozdější přestavbě Sálu pěti set (Salone dei Cinquecento) zmizela.

Odborníci měli už dlouho za to, že slavná Leonardova freska, považovaná za jedno z jeho vrcholných děl, se zřejmě nachází pod pozdější Vasariho malbou. Teprve nyní však získali první hmatatelné důkazy.

Tým pod vedením Maurizia Seraciniho provedl podrobný průzkum v sále florentské radnice koncem roku 2011. Mikrokamery přitom odhalily za východní stěnou průduch, na němž jsou zřetelně vidět černé, červené a béžové pigmenty, jež podle dobových popisů přesně odpovídají malbě bitvy u Anghiari.

Autoři: ,