Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Stará malba v italské Florencii skrývala da Vinciho ztracenou fresku

Freska Giorgia Vasariho v prostorách florentského Palazzo Vecchio, pod níž byla nalezena stará malba Leonarda da Vinciho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Freska Giorgia Vasariho v prostorách florentského Palazzo Vecchio, pod níž byla nalezena stará malba Leonarda da Vinciho. | foto: Reprofoto

FLORENCIE Odborníci objevili v italské Florencii ztracenou fresku Leonarda da Vinciho. Našli ji pod přemalbou Giorgia Vasariho umístěnou v interiéru florentské radnice Palazzo Vecchio.

Nástěnná malba renesančního mistra Leonarda da Vinciho byla po staletí považována za ztracenou. Odborníkům se pomocí mikrokamer podařilo pod freskou Giorgia Vasariho nalézt stopy pigmentů, které možná na zeď nanesl právě Leonardo. Oznámil to dnes vědecký tým na tiskové konferenci ve Florencii.

Leonardo da Vinci

Žil v letech 1452 až 1519.

Italský renesanční malíř, sochař a architekt. Vytvářel anatomické náčrtky a vynalezl různé létací, pracovní a válečné stroje a nástroje.

Mezi nejznámější díla patří nástěnná malba Bitva u Anghiari, kterou byla právě nyní nalezena v Itálii, dále malba Poslední večeře, která se nachází v milánském kostele Santa Maria delle Grazie a například také slavný obraz Mony Lisy (La Gioconda) umístěný v prostorách pařížské galerie Louvre.

Freska znázorňující bitvu u Anghiari byla dosud známá pouze díky četným kopiím. Leonardo ji v Palazzo Vecchio vytvořil začátkem 16. století, zůstala však nedokončená a při pozdější přestavbě Sálu pěti set (Salone dei Cinquecento) zmizela.

Odborníci měli už dlouho za to, že slavná Leonardova freska, považovaná za jedno z jeho vrcholných děl, se zřejmě nachází pod pozdější Vasariho malbou. Teprve nyní však získali první hmatatelné důkazy.

Tým pod vedením Maurizia Seraciniho provedl podrobný průzkum v sále florentské radnice koncem roku 2011. Mikrokamery přitom odhalily za východní stěnou průduch, na němž jsou zřetelně vidět černé, červené a béžové pigmenty, jež podle dobových popisů přesně odpovídají malbě bitvy u Anghiari.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!