Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouzští lingvisté se bouří proti ‚fake news‘. Chtějí vlastní, frankofonní označení

Magazín

  6:00
PAŘÍŽ - Francouzští jazykovědci vyhlásili válku takzvaným fake news. Nechtějí ovšem bojovat proti falešným zprávám, které se šíří na internetu, ale proti používání tohoto anglicismu ve francouzštině. Komise pro obohacení francouzského jazyka (CELF) totiž navrhla, aby se namísto „fake news“ používal termín „information fallacieuse“ (klamná informace) nebo novotvar „infox“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Tyto dva termíny by se podle doporučení CELF měly ve francouzštině používat pro označení „lživé nebo úmyslně zkreslené informace“, která je „šířena například ve snaze poskytnout výhodu nějaké politické straně vůči jiné, poškodit reputaci nějaké osoby nebo společnosti či také ve snaze protiřečit vědecky podložené pravdě“.

„Anglosaský výraz ‚fake news‘... se ve francouzštině rychle rozšířil. Toto je příležitost čerpat ze zdrojů jazyka a najít francouzské obdoby,“ uvedl CELF.

Kromě spojení „information fallacieuse“ je podle CELF možné využívat také „nouvelle fausse“ či „fausse nouvelle“ (falešná zpráva) a „information fausse“ či „fausse information“ (falešná informace). Doporučení jazykovědců obsahuje také termín „infox“, které je kombinací slov „informacion“ (informace) a „intoxication“ (otrava).

CELF v minulosti navrhla mluvčím francouzštiny nahradit více než 7900 cizích slov francouzskými ekvivalenty, například výraz „binge drinking“, který označuje nárazové pití velkého množství alkoholu, francouzským spojením „beuverie express“, či slovo „hashtag“, které označuje slovo nebo spojení, jemuž předchází symbol #, spojením „mot-diese“.

Autor:
Témata: Francie

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat