Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouzští lingvisté se bouří proti ‚fake news‘. Chtějí vlastní, frankofonní označení

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PAŘÍŽ Francouzští jazykovědci vyhlásili válku takzvaným fake news. Nechtějí ovšem bojovat proti falešným zprávám, které se šíří na internetu, ale proti používání tohoto anglicismu ve francouzštině. Komise pro obohacení francouzského jazyka (CELF) totiž navrhla, aby se namísto „fake news“ používal termín „information fallacieuse“ (klamná informace) nebo novotvar „infox“.

Tyto dva termíny by se podle doporučení CELF měly ve francouzštině používat pro označení „lživé nebo úmyslně zkreslené informace“, která je „šířena například ve snaze poskytnout výhodu nějaké politické straně vůči jiné, poškodit reputaci nějaké osoby nebo společnosti či také ve snaze protiřečit vědecky podložené pravdě“.

„Anglosaský výraz ‚fake news‘... se ve francouzštině rychle rozšířil. Toto je příležitost čerpat ze zdrojů jazyka a najít francouzské obdoby,“ uvedl CELF.

Kromě spojení „information fallacieuse“ je podle CELF možné využívat také „nouvelle fausse“ či „fausse nouvelle“ (falešná zpráva) a „information fausse“ či „fausse information“ (falešná informace). Doporučení jazykovědců obsahuje také termín „infox“, které je kombinací slov „informacion“ (informace) a „intoxication“ (otrava).

CELF v minulosti navrhla mluvčím francouzštiny nahradit více než 7900 cizích slov francouzskými ekvivalenty, například výraz „binge drinking“, který označuje nárazové pití velkého množství alkoholu, francouzským spojením „beuverie express“, či slovo „hashtag“, které označuje slovo nebo spojení, jemuž předchází symbol #, spojením „mot-diese“.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...