Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Famfrpál není doménou Harryho Pottera. V USA se hraje závodně

Famfrpál se už v USA hraje závodně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Famfrpál se už v USA hraje závodně | foto: Reprofoto

NEW YORK Sport famfrpál ze série o Harrym Potterovi se ve Spojených státech díky nadšencům stále více přenáší do reálného světa. Jeho hráče přitom v rozletu nezastavilo ani to, že se při něm na rozdíl od malého čaroděje a jeho spolužáků na košťatech nemohou prohánět vzduchem, ale musejí pobíhat s košťaty mezi nohama po zemi.

Famfrpálisti hrají i závodně. Nejbližší klání je čeká v listopadu v New Yorku, kde se jejich týmy utkají o titul světového šampiona.

"Nepohádková" historie sportu, při kterém se hráči na košťatech snaží dostat míč do soupeřovy obruče, se v USA podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) začala psát v roce 2005 na vysoké škole v Middlebury. Tehdy se mu začalo věnovat několik studentů prvního ročníku.

"Famfrpál byl mostem mezi fantazijním světem v knihách a mnohem konkrétnějším světem vysoké školy," řekl Xander Manshel, který se tehdy s několika kamarády začal po hřišti honit za míčem s koštětem a potterovskými brýlemi s černými obroučkami. Od té doby se jejich koníček značně zprofesionalizoval. Konají se v něm turnaje, má nová pravidla, a pro soutěžní zápasy jsou dokonce potřeba speciální košťata.

Turnaje ve famfrpálu ze zúčastní 60 týmů
Podle jednoho ze zakladatelů sportu a prezidenta nedávno vzniklé Mezinárodní famfrpálové asociace Alexe Benepeho se v celých Spojených státech famfrpál hraje ve stovkách škol. Nadcházejícího turnaje se například v New Yorku 13. a 14. listopadu zúčastní 60 univerzitních a středoškolských týmů. Ještě loni jich přitom bylo 20.

S rostoucí popularitou se ale sport ocitá na rozcestí. Část hráčů se mu chce věnovat vážně, mít trenéry, tréninky a účast v zápasech jen pro ty nejlepší. Jiní by ale chtěli, aby si famfrpál uchoval původní hravost, nevinnost a mohl si jej zahrát každý.

Valerie Fischmanová, která se mu věnuje na Marylandské univerzitě, patří do první skupiny. Snaží se tak zjistit, co je třeba udělat pro to, aby se famfrpál stal oficiálním univerzitním sportem. Podle ní by šlo o milník na případné budoucí cestě na olympiádu. Pravidla Národní univerzitní atletické asociace požadují, aby se sport hrál na 40 až 50 univerzitách, aby mohl mít oficiální mistrovskou ligu. V poslední době takový status získal ženský bowling.

Je to prý brutální sport
Na rozdíl od něj je famfrpál sport, který se rozhodně nehraje v rukavičkách. Zápasy, kterých se účastní smíšená družstva, dokážou být někdy pěkně tvrdé. Výjimkou při nich nejsou ani zlomené kosti, takovým zraněním se ale snaží zabránit nová, přísnější pravidla. I v tom ale podle WSJ pro některé famfrpálisty tkví kouzlo hry. "Když jsem viděl, jak je ten sport brutální, říkal jsem si, že bych ho chtěl vyzkoušet," řekl deníku nejmenovaný středoškolský hráč amerického fotbalu.

Co si o tom všem myslí autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, není známo. The Wall Street Journalu se její vyjádření získat nepodařilo. Větší štěstí třeba budou mít američtí nadšenci do sportu, jejž britská spisovatelka vymyslela. Pozvali ji totiž na newyorský turnaj.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!