Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Famfrpál není doménou Harryho Pottera. V USA se hraje závodně

Famfrpál se už v USA hraje závodně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Famfrpál se už v USA hraje závodně | foto: Reprofoto

NEW YORK Sport famfrpál ze série o Harrym Potterovi se ve Spojených státech díky nadšencům stále více přenáší do reálného světa. Jeho hráče přitom v rozletu nezastavilo ani to, že se při něm na rozdíl od malého čaroděje a jeho spolužáků na košťatech nemohou prohánět vzduchem, ale musejí pobíhat s košťaty mezi nohama po zemi.

Famfrpálisti hrají i závodně. Nejbližší klání je čeká v listopadu v New Yorku, kde se jejich týmy utkají o titul světového šampiona.

"Nepohádková" historie sportu, při kterém se hráči na košťatech snaží dostat míč do soupeřovy obruče, se v USA podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) začala psát v roce 2005 na vysoké škole v Middlebury. Tehdy se mu začalo věnovat několik studentů prvního ročníku.

"Famfrpál byl mostem mezi fantazijním světem v knihách a mnohem konkrétnějším světem vysoké školy," řekl Xander Manshel, který se tehdy s několika kamarády začal po hřišti honit za míčem s koštětem a potterovskými brýlemi s černými obroučkami. Od té doby se jejich koníček značně zprofesionalizoval. Konají se v něm turnaje, má nová pravidla, a pro soutěžní zápasy jsou dokonce potřeba speciální košťata.

Turnaje ve famfrpálu ze zúčastní 60 týmů
Podle jednoho ze zakladatelů sportu a prezidenta nedávno vzniklé Mezinárodní famfrpálové asociace Alexe Benepeho se v celých Spojených státech famfrpál hraje ve stovkách škol. Nadcházejícího turnaje se například v New Yorku 13. a 14. listopadu zúčastní 60 univerzitních a středoškolských týmů. Ještě loni jich přitom bylo 20.

S rostoucí popularitou se ale sport ocitá na rozcestí. Část hráčů se mu chce věnovat vážně, mít trenéry, tréninky a účast v zápasech jen pro ty nejlepší. Jiní by ale chtěli, aby si famfrpál uchoval původní hravost, nevinnost a mohl si jej zahrát každý.

Valerie Fischmanová, která se mu věnuje na Marylandské univerzitě, patří do první skupiny. Snaží se tak zjistit, co je třeba udělat pro to, aby se famfrpál stal oficiálním univerzitním sportem. Podle ní by šlo o milník na případné budoucí cestě na olympiádu. Pravidla Národní univerzitní atletické asociace požadují, aby se sport hrál na 40 až 50 univerzitách, aby mohl mít oficiální mistrovskou ligu. V poslední době takový status získal ženský bowling.

Je to prý brutální sport
Na rozdíl od něj je famfrpál sport, který se rozhodně nehraje v rukavičkách. Zápasy, kterých se účastní smíšená družstva, dokážou být někdy pěkně tvrdé. Výjimkou při nich nejsou ani zlomené kosti, takovým zraněním se ale snaží zabránit nová, přísnější pravidla. I v tom ale podle WSJ pro některé famfrpálisty tkví kouzlo hry. "Když jsem viděl, jak je ten sport brutální, říkal jsem si, že bych ho chtěl vyzkoušet," řekl deníku nejmenovaný středoškolský hráč amerického fotbalu.

Co si o tom všem myslí autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová, není známo. The Wall Street Journalu se její vyjádření získat nepodařilo. Větší štěstí třeba budou mít američtí nadšenci do sportu, jejž britská spisovatelka vymyslela. Pozvali ji totiž na newyorský turnaj.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...