Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušci Harryho Pottera skupují sovy sněžné. Jako mazlíčky

Magazín

  11:01
INDIE/BRITÁNIE - Skalní fanoušci příběhu o kouzelnickém učni Harrym Potterovi vážně ohrožují indickou soví populaci. Právě oni totiž stojí za rostoucí poptávkou po sovách sněžných, zásadním čarodějnickém doplňku.

Harry Potter a jeho sova Hedvika. foto: Reprofoto

Bující obchod se sovami sněžnými rozpoutala podle ochránců přírody citovaných agenturou Reuters právě Harryho věrná sněžná sova Hedvika, která jej jako důvěrnice a spolehlivý posel provází na stránkách sedmidílného knižního příběhu i jeho úspěšné filmové adaptace.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekologická organizace TRAFFIC-India tento týden v Dillí zveřejnila studii, podle níž bylo na černém trhu k dostání 15 ze 30 druhů různých indických sov. Kromě poptávky filmových fanoušků, kteří napodobují každý detail svého oblíbeného hrdiny, stojí za čilým obchodem se sovami také skutečnost, že části jejich těl se používají při různých tradičních okultních a obřadech.

Autor studie Abrar Ahmed tvrdí, že podnětem ke studii se stala žádost jeho přítele, zda mu může obstarat sovu na narozeninovou oslavu jeho syna, která se měla odehrát právě v harrypotterovském stylu.

SOVA HEDVIKA Z HARRYHO POTTERA:

"Hedvika sice tráví většinu času v kleci v Harryho pokoji, skutečné sovy jsou ale jako mazlíčci nevhodní, protože potřebují dostatek prostoru k letu a k lovu kořisti," vysvětluje Ahmed.

"Po Harrym Potterovi je tady jakási podivná fascinace i mezi příslušníky městské střední třídy obdarovávat své děti sovami," řekl BBC indický ministr životního prostředí Džajrám Rámeš.

Tradiční indičtí kouzelníci, tantrici, používají podle zprávy při svých rituálech soví kosti, peří, drápy a orgány, stejně jako ptačí krev a slzy.

ČTĚTE TAKÉ:

Soví péřová "ouška" se považují za záruku kouzelných sil a patří mezi drahé a žádané artikly. Jeden kouzelnický obřad vyžaduje smíchání základu oušek se semeny a mlékem, sušený prášek se potom rozpráší na hlavu člověka a má pomoci jej hypnotizovat.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat