Úterý 28. listopadu 2023, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI zkoumala možnost, že Hitler po válce uprchl v ponorce do Argentiny

Historie

  17:19
WASHINGTON - Američtí vyšetřovatelé se zabývali podezřením, že nacistický vůdce Adolf Hitler na konci války uprchl v ponorce do Argentiny. Vyplývá to z odtajněných informací, které byly v těchto dnech zveřejněny na webu Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Adolf Hitler foto: Reprofoto

Hitler spáchal 30. dubna 1945 v berlínském bunkru sebevraždu, po válce se nicméně objevilo mnoho spekulací, že se hlavnímu válečnému zločinci podařilo utéct.

Hitler chtěl v odplatě vyhladit Řím. Za útok na nacistické vojáky nakonec zemřelo 335 civilistů

Čtyři stránky zveřejněných dokumentů jsou datovány 21. zářím 1945. FBI se podle nich zabýval informací o Hitlerově útěku v dopisech, které si vyměnil tehdejší šéf vyšetřovací ústředny Edgar Hoover se svými spolupracovníky. Informaci pak předali vojenské rozvědce USA.

Informaci dodala osoba, která se bála deportace

Zhusta začerněný text vypovídá o podezření, že Hitler do Argentiny dorazil dva a půl týdne po pádu Berlína. Do Jižní Ameriky měly nacistického vůdce a padesátku jeho věrných dopravit dvě ponorky, na koních pak měla skupina odjet do andského předhůří. Informaci prý Američanům dodala osoba, která výměnou žádala záruky, že nebude deportována zpět do Argentiny.

Nacistický vůdce Adolf Hitler gratuluje finskému generálovi Carlu Mannerheimovi...
Adolf Hitler a jeho malba beze jména.

Hitler na tom byl zdravotně špatně, trpěl prý astmatem a trápily ho vředy. Nalézt úkryt mu údajně pomáhalo šest argentinských úředníků.

FBI nakonec udání odložil, protože postrádal „podstatné informace“, které by jeho pravdivost potvrzovaly. Ve zprávě vyšetřovatelů se uvádí, že „vzhledem k dosud získaným kusým informacím není možné dál vysledovat Hitlerův pobyt“.

Autor:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...