29. července 2011 15:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Feministky uspořádají 'pochod běhen'

Vyzývavé oblečení (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyzývavé oblečení (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Feministky naplánovaly na sobotu do Prahy "pochod běhen", při kterém se představí ve vyzývavém oblečení. Chtějí tak upozornit na leckdy přezíravý postoj společnosti k obětem znásilnění. O znásilněných ženách se totiž často mluví v souvislostech s tím, že agresora svým oblečením nebo chováním vlastně vyprovokovaly.

Organizátoři takzvaného Slutwalk se inspirovali v zahraničí, kde se podobné protestní pochody pořádají. Informace o pochodu byla zveřejněna na webu feminismus.cz. Na stránkách sociální sítě Facebook přislíbilo účast na průvodu 150 lidí.

POČTY ZNÁSILNĚNÍ VZRŮSTAJÍ

Počet znásilnění podle policejních statistik v minulém roce narostl o 22 procent oproti roku 2009. Na 70 procent znásilnění se přitom přihodilo dívkám, kterým ještě nebylo 18 let.|

Po celém světě se podle nich v posledních měsících konají podobné protesty jako reakce na slova jednoho kanadského policisty v diskuzi o osobní bezpečnosti. Ten údajně řekl, že ženy by se měly vyhnout tomu, aby chodily oblečené jako prostitutky, pokud se nechtějí stát obětí.

"Česká společnost, a nejenom ona, bohužel stále problematiku znásilnění nahlíží velmi zjednodušeně," míní feministky. Poukazují na přetrvávající komentáře sexuálních napadení, například na poznámky "řekla si o to, ani bych to nevyšetřoval, užila si a teď ji hryže svědomí, co jiného si myslela, že bude následovat, holky kolikrát dávají jasné signály oblečením, chováním". Podle feministek takovéto reakce zlehčují tak zločinné chování agresora.

Spodní prádlo vítáno
Protestní pochod začne v 15:00 na Jungmannově náměstí. Jeho trasa povede Perlovou ulicí, přes Uhelný trh na Staroměstské náměstí a dále Celetnou na Václavské náměstí. Jako pořadatel se magistrátu nahlásil Jan Škob.

"Vyzývavé oblečení a spodní prádlo vítáno," uvedli v pozvánce organizátoři s úsměvem. Podle jejich údajů je v ČR oficiálně registrováno jedno až dvě znásilnění denně. Předpokládá se ale, že znásilnění je oznamováno pouze v osmi procentech případů. "Hlavním motivem znásilnění není náhlý nával chtíče, jde tady o moc," upozorňují feministky.

ČTK, Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER LOGISTIKY okr. Kolín, Nymburk

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 55 000 - 65 000 Kč