Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před 80 lety se narodil Ferda Mravenec. Na stránkach LN

Magazín

  14:37aktualizováno  16:18
PRAHA - Chytrý, vynalézavý a stále dobře naladěný Ferda Mravenec na začátku roku oslaví 80. narozeniny. Komiksová postavička praktického optimisty se poprvé objevila v Lidových novinách 1. ledna v roce 1933 v rubrice, kterou kreslil a psal Ondřej Sekora. Ferda má dodnes své publikum.

Ferda Mravenec foto: Reprofoto

Knížky o slavném mravenci patří k dobře prodávaným, televiznímu seriálu letos meziročně vzrostla sledovanost. Po třech letech v deníku se slavný mravenec s puntíkovaným šátkem kolem krku objevil také v knize, která vyšla pod názvem Ferda Mravenec, práce všeho druhu. V roce 1937 vyšla další knížka Ferda Mravenec v cizích službách, ke které se o rok později přidal titul Ferda v mraveništi.

Jedna z nejpopulárnějších dětských knížek

Všechny tři svazky se později vydávaly jednotně pod názvem Knížka Ferdy Mravence, která poprvé vyšla v roce 1962. O knihy s Ferdou Mravencem je mezi dětmi stále zájem. "Patří stabilně mezi nejpopulárnější z hlediska prodejů. Nicméně, nedosahují úplně popularity Krtečka nebo Čtyřlístku, kteří patří spolu s Malým princem mezi nejprodávanější dětské knihy," řekla Zuzana Turňová z knihkupectví Neoluxor.

Jako hračka se ale Ferda už příliš nevyrábí, potvrdil místopředseda Sdružení po hračku a hru Jiří Šťastný. Plyšového Ferdu vyráběla společnost Moravská ústředna Brno, loni ale její produkci ukončila. "Je nám líto ale licenci Ferda Mravenec jsme z naší nabídky vyřadili. Mezi licencemi z naší nabídky patřil Ferda mezi běžný průměr," uvedl Blahoslav Dobeš z oddělení marketingu firmy. Pro export mimo Česko byl podle něj Ferda nezajímavý. Jediné exportní teritorium, které o něj mělo zájem, bylo Slovensko. Ferdu mravence stále vyrábějí jako loutku například firmy Truhlář marionety nebo RICI loutky.

V roce 1941 dostal Sekora z Lidových novin výpověď. Oficiálním důvodem byl židovský původ jeho ženy Ludmily, se kterým současně souvisel zákaz tvorby. O tři roky později byl kreslíř a spisovatel odvezen do pracovního tábora Kleinstein. Postavička Ferdy Mravence z jeho pera znova ožila až po válce mimo jiné v kreslených seriálech dětského časopisu Mateřídouška, který vydává Mladá fronta.

Ferda na filmovém plátně

Vydavatelství u příležitosti výročí plánuje slavného mravence připomenout. Ne však v Mateřídoušce, která se v průběhu desetiletí zaměřila spíše směrem ke starším dětem. "Postavička Ferdy Mravence bude tedy připomenuta dětem mladším, a to v časopise Sluníčko, který je jim určen," řekla mluvčí Mladé fronty Pavlína Míčová s tím, že speciál Ferdy Mravence vyjde v časopise příští rok v květnu.

V roce 1943 se mravenčí hrdina dočkal prvního filmového zpracování. Desetiminutový film Ferda Mravenec režisérky Hermíny Tyrlové byl zároveň prvním českým snímkem vytvořeným animací loutek s drátěnými kostrami. V 70. letech Týrlová režírovala také stejnojmenný seriál opět vytvořený animací loutek.

Český kreslený seriál o Ferdovi zatím nevzniknul. Pavel Lipavský ze společnosti Merchandising Prague, která poskytuje licence na užití uměleckých děl, řekl, že o natočení večerníčkového kresleného seriálu Ferda Mravenec léta usiloval tvůrcův syn Ondřej Sekora mladší. "Z nějakých nám již neznámých důvodů neměla tehdejší Československá televize o výrobu seriálu zájem," přiblížil Lipavský.

Dodal, že po letech bezúspěšného úsilí se nakonec Sekora mladší rozhodl uzavřít smlouvu na výrobu kresleného seriálu s německou společností European Cartoon Production. V 80. letech tak vznikl seriál Ferda, který na českých obrazovkách koncem 90. let vzbudil rozporuplné reakce. "Kritika jej nemilosrdně zkritizovala a děti jej přijaly s nadšením," uvedl Lipavský s tím, že seriál se každopádně postaral o comeback Ferdy Mravence, který by jinak pro roce 2000 nebyl ani zdaleka tak populární.

Dodal, že několikrát opakované vysílání seriálu na českých TV kanálech v průběhu let 1998 - 2008 nesmírně pozitivně ovlivnilo prodané náklady knížek s Ferdou Mravencem. Užívací práva se po natočení seriálu podle Lipavského stala předmětem dalšího obchodu. "Po několika změnách majitele v současné době nakonec náleží české společnosti Film Distribution and Licensing," uvedl Lipavský. Majitelkou autorských práv se na základě dědického řízení stala manželka zesnulého Sekory mladšího.

Ferda v televizi

Kreslené příběhy o šikovném mravenci, brouku Pytlíkovi, Berušce a dalších hrdinech Sekorova příběhu letos vysílala TV Barrandov. Od ledna do 27. prosince seriál Ferda podle dat ATO-Mediaresearch sledovalo v podvečerním pásmu Animáček v průměru 55 000 dětí od čtyř do devíti let. Na pořad se zároveň dívalo 11.000 dětí ve věku od deseti do 14 let.

Počet dětských diváků se tak proti loňsku zvýšil. V roce 2011 vysílání Ferdy na TV Barrandov sledovalo v podvečer v průměru 33 000 dětí mezi čtyřmi a devíti lety. Ve skupině dětí od deseti do 14 let se na pořad loni dívalo 10 000 diváků. Mezi lety 2007 až 2010 seriál Ferda a Ferda II ze zahraniční produkce vysílala Česká televize. V předchozích letech se Ferda objevil také ve vysílání TV Nova.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!