22. ledna 2008 10:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Férový film“ o Bushovi

Režisér Oliver Stone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Oliver Stone. | foto: ČTK

LOS ANGELES Filmy o amerických prezidentech Johnu F. Kennedym, Richardu Nixonovi a portréty mnoha historických postav má na svém kontě americký režisér Oliver Stone. Nyní oznámil, že se chystá natočit snímek o nynějším pánovi Bílého domu Georgi Bushovi mladším. Dopředu slibuje, že to nebude žádná sekyrnická práce. Filmovému listu Daily Variety oznámil, že má v úmyslu představit prezidentův „férový a pravdivý portrét“.

Stone jedná s hercem Joshem Brolinem, který nyní září ve filmu Tahle země není pro starý, aby ztvárnil titulní roli nynějšího prezidenta. Natáčet by se mohlo začít v dubnu a film by mohl přijít do distribuce někdy kolem listopadových voleb anebo na inauguraci Bushova nástupce v Bílém domě v lednu příštího roku. Jedenašedesátiletý režisér uvedl, že film bude klást důraz na takové věci, jako je jeho vztah s otcem prezidentem, dětství a příklon ke křesťanství.

„Metamorfóza Bushe z alkoholika v nejmocnějšího muže planety, to mě zajímá,“ řekl Stone. „Budou tam překvapení pro Bushovy stoupence i pro jeho kritiky,“ slíbil.

Bush má náboj a charisma Brolin je podle Stonea hezčí než Bush, „ale má stejný náboj a charisma, jaké Američané přičítají Bushovi, který pro ně je něco jako hvězda ze staromódních filmů“. Bush se netají tím, že byl za mlada těžkým alkoholikem, který už je nyní ale dlouho „čistý“. Stone, který si také prošel obdobím bojů s alkoholem a drogami, získal v roce 1991 tři nominace na Oscara za svůj konspirační film JFK. V roce 1996 získal oscarovou nominaci za scénář k filmu Nixon, v němž zářil Anthony Hopkins. Oscara za nejlepší režii pak dostal za své vietnamské ságy Četa a Narozen 4. července. Další historické postavy, které Stone převedl na plátno, jsou rocková hvězda Jim Morrison ve filmu The Doors a Alexandr Veliký v Alexandrovi. V roce 2002 natočil pro filmový kanál HBO dokument o kubánském lídrovi Fidelu Castrovi, ale byl pro něj natolik lichotivý, že ho televize požádala, aby své dílo doplnil o sekvence o politických vězních na ostrově.

Stone, známý svými levicovými postoji, tvrdí, že z jeho politického přesvědčení se stalo klišé, které jeho filmy doprovází. „Je to ale umělá konstrukce, jsem dramaturg, který se zajímá o lidi. Pro Bushe mám stejnou sympatii jako pro každou lidskou bytost, stejnou, jako jsem měl pro Castra, Nixona, Jima Morrisona nebo pro Alexandra Velikého,“ říká Oliver Stone, který v minulosti Bushe kritizoval za jeho reakce po 11. září.
čtk, vas

Najdete na Lidovky.cz