Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Film pomohl, veteránům přidají

Magazín

  9:17
PAŘÍŽ - Občané bývalých francouzských kolonií, kteří během druhé světové války bojovali v řadách francouzské armády, budou od příštího roku pobírat stejné penze jako jejich někdejší spolubojovníci ve Francii. Rozhodla o tom ve středu francouzská vláda.

Veteráni francouzské armády z kolonií se dočkají vyšších penzí. foto: ISSOUF SANOGOAFP

Penze veteránů v bývalých koloniích byly přes čtyřicet let prakticky zmrazeny. To znamenalo, že 84 000 lidí, kteří jsou dnes občany 23 států, pobíralo zhruba třetinu penze francouzských vojáků. S tím dlouho nic nezmohla ani masivní kampaň ze strany veteránů. Jejich penze byly zmrazeny při dekolonizaci v roce 1959. Teprve před čtyřmi lety byla vyhlášena jejich úprava, ovšem v závislosti na životní úrovni příslušných zemí. Jejich výše tedy i tak dosahovala maximálně třiceti procent částky, kterou pobírají Francouzi.

Opožděné splacení dluhu veteránům v bývalých koloniích bylo oznámeno v době, kdy do francouzských kin přichází snímek Indigenes (Domorodci), jehož hrdiny jsou právě tito francouzští vojáci a který k jejich osudu přitáhl pozornost. Podle populárního herce Jamela Debbouze, který v něm hraje jednu z hlavních rolí, slíbil prezident Jacques Chirac zvýšení penzí těmto veteránům poté, co film začátkem měsíce viděl v předpremiéře.

Podle slov některých spoluúčastníků film na prezidenta velmi zapůsobil - stejně tak na jeho ženu Bernadettu. „Jacquesu, musíme s tím něco udělat,“ řekla podle BBC svému muži těsně po skončení snímku, jehož představitelé dostali letos na filmovém festivalu v Cannes kolektivně cenu za nejlepší mužský herecký výkon.

Film Indigenes, jehož hollywoodskou náturu reflektuje i anglický titul Days Of Glory (Dny slávy), je příběh viděný očima čtyř vojáků, kteří opouští své domovy v Alžíru a v Maroku a jdou bojovat za Francii. Lidé jako oni stvořili základ první francouzské armády rekrutované v severní Africe poté, co byla původní armáda zdecimovaná na začátku války. „Domorodci“ bylo přízvisko, kterým francouzští vojáci tehdy běžně častovali své severoafrické spolubojovníky.

Upraví se i učebnice?
Některé scény odráží vřelé přijetí ze strany Francouzů, ale také jejich diskriminaci - jeden z vojáků si ve filmu chce vzít francouzskou dívku, ale nátlak ho donutí ji opustit. Nepřehlédnutelný je též symbolismus některých scén - Afričané zpívající Marseillaisu a zvedající francouzskou vlajku s pýchou, Arabové nasazující své životy za záchranu alsaské vesnice jsou posléze ignorováni fotografy, kteří se zajímají pouze o „bílé“ vojáky.

Snímek by měl, kromě zásluhy na vyrovnání penzí veteránů, též splnit osvětový účel. Na promítání v LaDefense bylo například hodně diváků africké národnosti, z nichž většina neměla o této části historie ani ponětí. BBC citovala třiadvacetiletou studentku Salimu, původem z Maroka, jejíž dědeček v druhé světové válce bojoval: „V učebnici dějepisu jsem nikdy neviděla černošského nebo arabského vojáka.“ Podle ní by film Domorodci mohl pomoci jejím minoritním spoluobčanům si uvědomit, že jsou stejně tak Francouzi jako všichni ostatní.

Jedním z vojáků, o kterých snímek vypráví, byl i pozdější soupeř a přítel běžce Emila Zátopka Alain Mimoun, který pochází z Alžírska. Dnes pětaosmdesátiletý Mimoun ovšem od války žije ve Francii, takže nové vládní rozhodnutí se ho netýká. V rozhovoru pro list France Soir ale přiznal, že válečná léta a tehdejší přístup Francie k vojákům z kolonií v něm stále vzbuzují hořkost.

Autor: